субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Скупштина Косова" усвојила "платформу за наставак дијалога са Србијом": Укидање Резолуције 1244 и признање у садашњим границама
Хроника

"Скупштина Косова" усвојила "платформу за наставак дијалога са Србијом": Укидање Резолуције 1244 и признање у садашњим границама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. март 2019.

Платформа, коју је израдила Државна делегација за дијалог са Србијом и која је данас усвојена у Скупштини Косова предвиђа реципрочно признање Косова и Србије унутар постојећих граница, поштовање права албанске заједнице у Србији, решавање свих отворених питања са Србијом, укидање Резолуције Савета безбедности УН 1244.

"Платформа садржи увод, 11 главних принципа на основу којих ће деловати Државна делегација за дијалог, те поглавља која се односе на значење нормализације, европске интеграције, ратне злочине, нестала лица и жртве сексуалног насиља, као и заштиту права мањинских заједница, сукцесију и сл", наводи се у Платформи.

Истиче се да је политички приоритет Косова да постигне споразум са Србијом, који би Косову омогућио напредак ка универзалном признању и чланству у Савету Европе, Европској унији и Уједињеним нацијама.

"Циљ овог споразума је решавање свих отворених питања, што омогућава двема државама да признају суверенитет једна друге и отварање пута Косова у УН-у и ЕУ", наводи се у документу.

На основу принципа који су истакнути, главни циљ Косова је да од Србије осигура признање суверенитета и независности, уз правно-обевезујућа обећања да ће Србија прекинути све активности које ометају Косово у области међународног признања, да ће поштовати суверенитет и територијални интегритет Републике Косово и да ће одустати од супротстављања приликом аплицирања Косова у медјународне организације.

Наводи се да неће бити никаквих споразума уколико се не постигне општи споразум.

Истиче се и да коначни споразум мора да буде у складу са Уставом Косова, који предвиђа да је "суверенитет и интегритет Републике Косова неоспорив, неотудјив и неодвојив".

Такође, права о природним и осталим ресурсима, која се налазе на територији Косова, припадају ексклузивно Косову и то питање није отворено за преговоре. Додаје се да на Косову неће бити неког другог нивоа власти осим локалног и централног.

Како јавља наша репортерка, остало је нејасно шта ће у пракси значити усвојени документи. Додаје да се то посебно односи на улогу и деловање косовског председника Хашима Тачија, али и да је јасно да Тачи преговара у име Косова и да те прерогативе има према Уставу Косова.

Скупштина Косова усвојила је Платформу за дијалог са Србијом са 61 гласом за и једним уздржаним.

Премијер Косова Рамуш Харадинај оценио је да је данашњим гласањем о закону и платформи за дијалог о коначном правно обавезујућем споразуму о нормализацији односа са Србијом, утврђена позиција Косова са границама као недодирљивим и очувано Косово онако како је проглашено 17. фебруара 2008. године, као независна држава.

Усвајању је претходило неслагање опозиционих странака Демократског савеза Косова и Самоопределења да се ови документи усвоје по убрзаној процедури.

Они су напустили седницу, којој нису присуствовали ни посланици Српске листе.

Поводом усвајања Платформе, председник Србије Александар Вуић заказао је за сутра седницу Савета за националну безбедност. Директор Канцеларије за Косово и Метохију оценио је да је усвајањем Платформе Приштина послала поруку да је за њу завршен дијалог са Београдом. 

Копредседник приштинског тима за дијалог с Београдом Фатмир Љимај представио је у парламенту платформу за наставак тог процеса.

Он је нагласио да ће тај документ бити практично "водич за поступање" у дијалогу.

"Ми као државна делегација сматрамо да Косово не би требало да напусти преговарачки сто. Принципи платформе ће бити водич за овај процес. Дијалог ће бити потпуно транспарентан, а извештаји ће бити редовно достављани парламенту", рекао је Љимај. 

Према његовим речима, Приштина ће бити присутна у Бриселу да би, како је рекао, потврдила "косовску државност, а не да преговара о томе". 

"Идемо у Брисел не да преговарамо о нашој држави, већ да афирмишемо нашу земљу. Идемо у Брисел да дамо земљи шансу за европске интеграције. Уверен сам да је Косово у прошлости до сада знало да чини најбоље за саму земљу, и уверен сам да само јединством можемо добити оно што је најбоље из овог процеса “, рекао је Љимај. 

Иначе, данашња ванредна седница парламента на којој се у другом читању разматра закон и платформа за наставак дијалога са Београдом, почела је са готово два сата закашњења, због недостатка кворума. 

Најутицајнији опозициони ДСК је затражио да се ова тема одложи за неки нови термин, али је премијер привремених приштинских институција Рамуш Харадинај то одбио и позвао посланике да расправљају и гласају. 

Он је указао на потребу да све странке приштинске политичке сцене треба да буду јединствене по том питању. 

И док су најутицајнија владајућа ДПК, затим Харадинајева АБК и Љимајева Иницијатива најавиле подршку закону и платформи, опозиционе ДСК и Покрет Самоопредељење су напустиле заседање. 

Седница је накратко прекинута и биће настављена по подне.

Скупштина Косова ће одржати ванредну седница на којој ће се расправљати о закону и платформи о дијалогу са Београдом.

Како је пренео РТК, седница која је заказана за 9 часова, биће одржана на захтев премијера Рамуша Харадинаја, док ће, према најавама председника Скупштине Кадрија Весељија, редовна седница бити одржана у 10 часова.

Лидер парламентарне групе ДСК Авдулах Хоти рекао је да су закон о дијалогу и платформа за дијалог апсурдни документи без уставне основе.

„Нека свима буде јасно да је закон и платформа за дијалог само Устав. Док је тим за дијалог легитимна Влада“, написао је Хоти на фејсбуку.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер