Хроника

Скупштина Београда: На дневном реду буџет, преузимање дела ЈАТ технике и именовање директора јавних предузећа; Николи Јовановићу угашен микрофон због речи да је у граду највећи проблем безбедност грађана

Штампа
четвртак, 11. октобар 2018.

Седница Скупштине Београда уместо расправом по тачкама дневног реда почела је нешто после 10 часова искључивањем микрофона заменику шефа одборничке групе Савеза за Србију Николи Јовановићу коме су изречене и две опомене.

Председник Скупштине града Никола Никодијевић искључио је најпре микрофон Јовановићу, а потом му и изрекао опомене након што је заменик шефа одборника Савеза за Србију затражио да се у дневни ред уврсти и тачка посвећена безбедности у Београду.

Док се обраћао с говорнице, Јовановићу су добацивали одборници владајуће већине због чега је председник Скупштине града позвао на поштовање реда док је заменику градоначелника Београда Горану Весићу рекао да седне на место.

Јовановић је најпре затражио да се са седнице повуку тачке дневног реда о којима одборници нису добили материјал 24 часа пре почетка седнице, а онда је затражио допуну дневног реда.

"Уз сво уважавање, али ми не мислимо да су у Београду најугроженији врапци, већ да су то пре свега наши суграђани. Не мислимо ни да су највећи проблем бачене жвакаће гуме, већ се бојим да су то сурове ликвидације, ескадрони батинаша и аутомобили који лете у ваздух", казао је Јовановић.

Бурне реакције изазвала је његова реченица да је у Београду било 17 убистава са елементима мафијашких обрачуна, као и да у тим случајевима није било судског епилога.

"Једно се чак десило на дан, односно само два сата након изјаве министра унутрашњих послова да је Београд никад безбеднији и да се не очекују нова сурова убиства. Тад се десило убиство познатог београдског адвоката Драгослава Мише Огњановића", казао је Јовановић.

Реаговао је Никодијевић наводећи да је Јовановић покушао да направи "циркус" од скупштине износећи квалификације које нису тачне.

"Не можете овако, ја сам максимално коректан према вама, али немојте да злоупотребљавате моју демократску ширину. Ако сте заиста забирнути, постоје други модалитети разговора", рекао је Никодијевић.

Потом се за реплику јавио и шеф одборничке групе Српске напредне странке Александар Мирковић који је оценио да је Јовановић покушао да сакупи јефтине политичке поене.

"Они желе да се представе као људи који се брину о безбедности грађана, да се оперу и да свог представника Жељка Веселиновића оправдају за позив за силовање", казао је Мирковић, после чега га је Никодијевић прекинуо.

Већином гласова одбијен је предлог Јовановића о допуни дневног реда, а одобрници су усвојили дневни ред на коме су између осталог, одлуке о буџету, преузимању дела ЈАТ технике и именовању директора јавних предузећа.

Ђилас: Сви би требало да се уједине у ставу о безбедности у Београду, Стефановић да реферише

Одборник Савеза за Србију Драган Ђилас изјавио је да би сви требало да се уједине у ставу о безбедности у Београду и да о би о томе требало да се расправља у Скупштини града, док је заменик градоначелника Горан Весић оценио да то "није права адреса".

Ђилас је казао да су у последње време грађани сведоци минирања џипова, туча у клубовима, те би било најнормалније да о стању у граду реферишу министар унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић и директор Полиције.

"Министар унутрашњих послова Ивица Дачић је 2010. године био овде и давао такве податке, не видим шта би данас био проблем да се опет уради исто", казао је Ђилас новинарима.

Стање безбедности у граду покушао је да у дневни ред уврсти заменик шефа одборничке групе Савеза за Србију Никола Јовановић, али је предлог одбијен и још су му изречене две опомене. Јовановић је оценио да одбијањем да се у дневни ред уврсти тема бебзедности, "срамота" за градски парламент и поручио да је одборничкој групи Савез за Србију "онемогућено да говори".

Горан Весић је оценио Јовановићев захтев као покушај да се скрене пажња с важних тачака дневног реда, као што је ребаланс градског буџета.

"Скандалозно је да имамо исти сценарио сваки пут када треба да разговарамо о важним темама, а који нам приређује овај Савез за силовање", рекао је Весић новинарима изврћући назив опозиционе групације.

Весић је додао да је Стефановић пре неки дан одговарао на питања о безбедности у Скупштини Србије.

Рекао је и да би он, ако би се расправљало о безбедности, имао питања за представнике Савеза за Србију јер "не постоји веће угрожавање безбедности Србије од онога што раде Вук Јеремић и Здравко Понош. Овде имате слике њихове у Хонг Конгу, слике са оптуженим за нелегалан извоз оружја Катару. Моје питање је шта они раде с међународним криминалцем?", питао је Весић.

Ребалансом "две милијарде динара више у буџету"

Најважнија тачка дневног реда данашње седнице Скупштине Београда је одлука о ребалансу буџета, који се према речима заменика градоначелника Горана Весића доноси јер су приходи у градској каси већи за више од две милијарде динара. Весић је на седници градског парламента казао да је буџетом предвиђено 103,7 милијарди динара прихода, а да сада они износе 105,8 милијарди, због чега је неопходан ребаланс.

"Ребаланс буџета за 2018. годину, као и до сада, резултат је рестриктивног и уравнотеженог приступа планирању прихода у градској каси", казао је Весић.

Он је казао да је највеће повећање остварено од пореза на зараде који износи 869 милиона и нагласио да то јасно говори да "у граду има више запослених и да плате расту".

Према његовим речима, повећани су и укупни приходи за уређење грађевинског земљишта, што је доказ да се више гради у главном граду. 

 Весић је напоменуо да су наредне године у плану велики инфраструктурни пројекти, међу којима су нови савски мост, нови градски тунел, Топчидерски тунел, као и завршетак Моста на Ади. Те пројекте, додао је Весић, град ће радити заједно са републиком.

Кад је реч о расходима, напоменуо је Горан Весић, највећа повећања тичу се социјалне заштите и то у сегменту накнада за децу и породицу. Према његовим речима, ребалансом су расходи за социјална осигурања и социјалну заштиту сада износе 6,5 милијарди. Додао је да је од тих средстава предвиђено 30 милиона за породиље, као и за враћање новца по тужбама родитеља, јер је претходна градска власт незаконито наплаћивала вртиће, што ће на крају, како је проценио град коштати око три милијарде динара.

Председник градске скупштине Никола Никодијевић рекао је да ће град наставити да улаже у обданишта, спортске објекте, комуналну и путну инфраструктуру. Он је казао и да је 3,5 милиона предвиђено за основно, а 1,8 милиона за средње образовање.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]