Početna strana > Hronika > Skupština Beograda: Na dnevnom redu budžet, preuzimanje dela JAT tehnike i imenovanje direktora javnih preduzeća; Nikoli Jovanoviću ugašen mikrofon zbog reči da je u gradu najveći problem bezbednost građana
Hronika

Skupština Beograda: Na dnevnom redu budžet, preuzimanje dela JAT tehnike i imenovanje direktora javnih preduzeća; Nikoli Jovanoviću ugašen mikrofon zbog reči da je u gradu najveći problem bezbednost građana

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. oktobar 2018.

Sednica Skupštine Beograda umesto raspravom po tačkama dnevnog reda počela je nešto posle 10 časova isključivanjem mikrofona zameniku šefa odborničke grupe Saveza za Srbiju Nikoli Jovanoviću kome su izrečene i dve opomene.

Predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević isključio je najpre mikrofon Jovanoviću, a potom mu i izrekao opomene nakon što je zamenik šefa odbornika Saveza za Srbiju zatražio da se u dnevni red uvrsti i tačka posvećena bezbednosti u Beogradu.

Dok se obraćao s govornice, Jovanoviću su dobacivali odbornici vladajuće većine zbog čega je predsednik Skupštine grada pozvao na poštovanje reda dok je zameniku gradonačelnika Beograda Goranu Vesiću rekao da sedne na mesto.

Jovanović je najpre zatražio da se sa sednice povuku tačke dnevnog reda o kojima odbornici nisu dobili materijal 24 časa pre početka sednice, a onda je zatražio dopunu dnevnog reda.

"Uz svo uvažavanje, ali mi ne mislimo da su u Beogradu najugroženiji vrapci, već da su to pre svega naši sugrađani. Ne mislimo ni da su najveći problem bačene žvakaće gume, već se bojim da su to surove likvidacije, eskadroni batinaša i automobili koji lete u vazduh", kazao je Jovanović.

Burne reakcije izazvala je njegova rečenica da je u Beogradu bilo 17 ubistava sa elementima mafijaških obračuna, kao i da u tim slučajevima nije bilo sudskog epiloga.

"Jedno se čak desilo na dan, odnosno samo dva sata nakon izjave ministra unutrašnjih poslova da je Beograd nikad bezbedniji i da se ne očekuju nova surova ubistva. Tad se desilo ubistvo poznatog beogradskog advokata Dragoslava Miše Ognjanovića", kazao je Jovanović.

Reagovao je Nikodijević navodeći da je Jovanović pokušao da napravi "cirkus" od skupštine iznoseći kvalifikacije koje nisu tačne.

"Ne možete ovako, ja sam maksimalno korektan prema vama, ali nemojte da zloupotrebljavate moju demokratsku širinu. Ako ste zaista zabirnuti, postoje drugi modaliteti razgovora", rekao je Nikodijević.

Potom se za repliku javio i šef odborničke grupe Srpske napredne stranke Aleksandar Mirković koji je ocenio da je Jovanović pokušao da sakupi jeftine političke poene.

"Oni žele da se predstave kao ljudi koji se brinu o bezbednosti građana, da se operu i da svog predstavnika Željka Veselinovića opravdaju za poziv za silovanje", kazao je Mirković, posle čega ga je Nikodijević prekinuo.

Većinom glasova odbijen je predlog Jovanovića o dopuni dnevnog reda, a odobrnici su usvojili dnevni red na kome su između ostalog, odluke o budžetu, preuzimanju dela JAT tehnike i imenovanju direktora javnih preduzeća.

Đilas: Svi bi trebalo da se ujedine u stavu o bezbednosti u Beogradu, Stefanović da referiše

Odbornik Saveza za Srbiju Dragan Đilas izjavio je da bi svi trebalo da se ujedine u stavu o bezbednosti u Beogradu i da o bi o tome trebalo da se raspravlja u Skupštini grada, dok je zamenik gradonačelnika Goran Vesić ocenio da to "nije prava adresa".

Đilas je kazao da su u poslednje vreme građani svedoci miniranja džipova, tuča u klubovima, te bi bilo najnormalnije da o stanju u gradu referišu ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović i direktor Policije.

"Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je 2010. godine bio ovde i davao takve podatke, ne vidim šta bi danas bio problem da se opet uradi isto", kazao je Đilas novinarima.

Stanje bezbednosti u gradu pokušao je da u dnevni red uvrsti zamenik šefa odborničke grupe Saveza za Srbiju Nikola Jovanović, ali je predlog odbijen i još su mu izrečene dve opomene. Jovanović je ocenio da odbijanjem da se u dnevni red uvrsti tema bebzednosti, "sramota" za gradski parlament i poručio da je odborničkoj grupi Savez za Srbiju "onemogućeno da govori".

Goran Vesić je ocenio Jovanovićev zahtev kao pokušaj da se skrene pažnja s važnih tačaka dnevnog reda, kao što je rebalans gradskog budžeta.

"Skandalozno je da imamo isti scenario svaki put kada treba da razgovaramo o važnim temama, a koji nam priređuje ovaj Savez za silovanje", rekao je Vesić novinarima izvrćući naziv opozicione grupacije.

Vesić je dodao da je Stefanović pre neki dan odgovarao na pitanja o bezbednosti u Skupštini Srbije.

Rekao je i da bi on, ako bi se raspravljalo o bezbednosti, imao pitanja za predstavnike Saveza za Srbiju jer "ne postoji veće ugrožavanje bezbednosti Srbije od onoga što rade Vuk Jeremić i Zdravko Ponoš. Ovde imate slike njihove u Hong Kongu, slike sa optuženim za nelegalan izvoz oružja Kataru. Moje pitanje je šta oni rade s međunarodnim kriminalcem?", pitao je Vesić.

Rebalansom "dve milijarde dinara više u budžetu"

Najvažnija tačka dnevnog reda današnje sednice Skupštine Beograda je odluka o rebalansu budžeta, koji se prema rečima zamenika gradonačelnika Gorana Vesića donosi jer su prihodi u gradskoj kasi veći za više od dve milijarde dinara. Vesić je na sednici gradskog parlamenta kazao da je budžetom predviđeno 103,7 milijardi dinara prihoda, a da sada oni iznose 105,8 milijardi, zbog čega je neophodan rebalans.

"Rebalans budžeta za 2018. godinu, kao i do sada, rezultat je restriktivnog i uravnoteženog pristupa planiranju prihoda u gradskoj kasi", kazao je Vesić.

On je kazao da je najveće povećanje ostvareno od poreza na zarade koji iznosi 869 miliona i naglasio da to jasno govori da "u gradu ima više zaposlenih i da plate rastu".

Prema njegovim rečima, povećani su i ukupni prihodi za uređenje građevinskog zemljišta, što je dokaz da se više gradi u glavnom gradu. 

 Vesić je napomenuo da su naredne godine u planu veliki infrastrukturni projekti, među kojima su novi savski most, novi gradski tunel, Topčiderski tunel, kao i završetak Mosta na Adi. Te projekte, dodao je Vesić, grad će raditi zajedno sa republikom.

Kad je reč o rashodima, napomenuo je Goran Vesić, najveća povećanja tiču se socijalne zaštite i to u segmentu naknada za decu i porodicu. Prema njegovim rečima, rebalansom su rashodi za socijalna osiguranja i socijalnu zaštitu sada iznose 6,5 milijardi. Dodao je da je od tih sredstava predviđeno 30 miliona za porodilje, kao i za vraćanje novca po tužbama roditelja, jer je prethodna gradska vlast nezakonito naplaćivala vrtiće, što će na kraju, kako je procenio grad koštati oko tri milijarde dinara.

Predsednik gradske skupštine Nikola Nikodijević rekao je da će grad nastaviti da ulaže u obdaništa, sportske objekte, komunalnu i putnu infrastrukturu. On je kazao i da je 3,5 miliona predviđeno za osnovno, a 1,8 miliona za srednje obrazovanje.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner