Početna strana > Hronika > Skup vizantologa o istoriji Niša ranohrišćanskog perioda
Hronika

Skup vizantologa o istoriji Niša ranohrišćanskog perioda

PDF Štampa El. pošta
sreda, 09. jun 2010.

Istorija Niša ranohrišćanskog perioda potkrepljena je novim naučnim argumentima i u velikoj meri se razlikuje u odnosu na znanja kojim se raspolagalo pre početka održavanja naučnog simpozijuma od 2002. godine, ocenio je danas jedan od osnivača tog skupa dr Miša Rakocija. Skup vizantologa u Nišu po značaju četvrti u svetu.

Sumirajući rezultate devetog naučnog simpozijuma "Niš i Vizantija" koji je upravo završen, Rakocija je rekao da su ove godine u radu skupa učestvovali vizantolozi iz Evrope i Amerike i da su po prvi put u Niš došli stručnjaci za tu oblast iz Rusije, Ukrajine i Švedske.

Naučni skup vizantologa "Niš i Vizantija" nalazi se, po značaju, na četvrtom mestu na listi koju je sačinio Univerzitet u Harvardu. Počev od 2002. godine, na simpozijumu je do sada učestvovalo više od 400 naučnika iza kojih je ostalo i odštampano osam zbornika radova sa oko 4.000 stranica.

Govoreći o naučnim dostignućima skupa, Rakocija je rekao da je taj simpozijum doprineo sveobuhvatnom sagledavanju značaja arheološkog nalazišta Medijana.

"Definisanjem oktogonalne krstionice iz 5. veka na Medijani, jedine u istočnom delu vizantijskog carstva, zaključeno je da umetnička dostignuća nisu išla samo sa juga na sever, već i sa severa na jug", kazao je on.

Rakocija je podsetio da je Niš već u 4. veku poznat širom hrišćanskog sveta, a galski episkop Viktricije ga svrstava među gradove gde se čuvaju mošti mučenika kao što su to bili i gradovi Rim, Konstantinopolis, Solun, Antiohija.

U nauci je prihvaćen martiriopolis - grad mučenik, a zaštitni znak takvih gradova je palma, koja je otkrivena na jednom predmetu pronađenom u Nišu.

Od drugih rezultata naučnog skupa sa devetogodišnjim trajanjem, Rakocija ističe da je otkriveno još jedno ime niškog episkopa iz 5. veka (Dalmatios), da se saznalo još za dva sveštenika i jednog đakona latinskog porekla, što opravdava uticaj Italije na stvaralaštvo u Nišu u ranohrišćanskom periodu.

Kruna naučnog istraživanja i razmene znanja sa najpoznatijim vizantolozima iz sveta biće zaokruženo 2013. godine kada se obeležava 17 vekova Milanskog edikta Konstantina Velikog, rođenog u Nišu, kojim je priznata sloboda slobodnog ispovedanja hrišćanstva, kazao je Rakocija.

U Nišu će se tada, kako je napomenuo, naučna elita koja se bavi proučavanjem ranohrišćanskog perioda, okupiti po 12. put.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner