петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скуп византолога о историји Ниша ранохришћанског периода
Хроника

Скуп византолога о историји Ниша ранохришћанског периода

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. јун 2010.

Историја Ниша ранохришћанског периода поткрепљена је новим научним аргументима и у великој мери се разликује у односу на знања којим се располагало пре почетка одржавања научног симпозијума од 2002. године, оценио је данас један од оснивача тог скупа др Миша Ракоција. Скуп византолога у Нишу по значају четврти у свету.

Сумирајући резултате деветог научног симпозијума "Ниш и Византија" који је управо завршен, Ракоција је рекао да су ове године у раду скупа учествовали византолози из Европе и Америке и да су по први пут у Ниш дошли стручњаци за ту област из Русије, Украјине и Шведске.

Научни скуп византолога "Ниш и Византија" налази се, по значају, на четвртом месту на листи коју је сачинио Универзитет у Харварду. Почев од 2002. године, на симпозијуму је до сада учествовало више од 400 научника иза којих је остало и одштампано осам зборника радова са око 4.000 страница.

Говорећи о научним достигнућима скупа, Ракоција је рекао да је тај симпозијум допринео свеобухватном сагледавању значаја археолошког налазишта Медијана.

"Дефинисањем октогоналне крстионице из 5. века на Медијани, једине у источном делу византијског царства, закључено је да уметничка достигнућа нису ишла само са југа на север, већ и са севера на југ", казао је он.

Ракоција је подсетио да је Ниш већ у 4. веку познат широм хришћанског света, а галски епископ Виктриције га сврстава међу градове где се чувају мошти мученика као што су то били и градови Рим, Константинополис, Солун, Антиохија.

У науци је прихваћен мартириополис - град мученик, а заштитни знак таквих градова је палма, која је откривена на једном предмету пронађеном у Нишу.

Од других резултата научног скупа са деветогодишњим трајањем, Ракоција истиче да је откривено још једно име нишког епископа из 5. века (Далматиос), да се сазнало још за два свештеника и једног ђакона латинског порекла, што оправдава утицај Италије на стваралаштво у Нишу у ранохришћанском периоду.

Круна научног истраживања и размене знања са најпознатијим византолозима из света биће заокружено 2013. године када се обележава 17 векова Миланског едикта Константина Великог, рођеног у Нишу, којим је призната слобода слободног исповедања хришћанства, казао је Ракоција.

У Нишу ће се тада, како је напоменуо, научна елита која се бави проучавањем ранохришћанског периода, окупити по 12. пут.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер