четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скот Грифен: Сви новинари из различитих медија у Србији осећају велики притисак и раде у репресивном окружењу којем власт доприноси
Хроника

Скот Грифен: Сви новинари из различитих медија у Србији осећају велики притисак и раде у репресивном окружењу којем власт доприноси

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. јануар 2018.

После разговора са великим бројем новинара из различитих медија у Србији, закључак је да сви осећају велики притисак, раде у окружењу које је репресивно, а понашање носиоца власти томе доприноси, рекао је Скот Грифен, директор програма за медијске слободе у оквиру Међународног института за медије.

 Европска федерација новинара почела је у Београду дводневну посету, мисију за утврђивање чињеница о слободи медија и новинарским правима у Србији, у сарадњи са Медијском организацијом југоисточне Европе (СЕЕМО) и Међународним институтом за штампу (ИПИ), као и чланицама ЕФЈ-а у Србији - УНС-ом, НУНС-ом и Синдикатом новинара Србије (СИНОС).

Њихова посета би можда остала испод радара да саветница председника Вучића Сузана Васиљевић није затражила састанак са председником Европске федерације новинара, јер је како је навела, председник "главна мета већине критика" које долазе из Европске федерације новинара.

Скот Грифен, директор програма за медијске слободе у оквиру Међународног института за медије рекао је да није изненађен што је председник Србије изразио жељу да се сретне са овом делегацијом јер је питање медијских слобода веома важно.

"Долазимо као независни посматрачи и желимо да разумемо притиске на медије. То подразумева и разговоре са другом страном. Битно је чути шта они кажу. Битно је и да властима кажемо шта нас брине, покушавамо да помажемо медијима где су под притиском, а Србија јесте у у тој категорији земаља", казао је Грифен.

Он је рекао да је ова група разговарала са бројним новинарима из различитих медија, идеолошки различито опредељених, и да "сви осећају велики притисак, послују у окружењу који је репресивно и да коментари људи на власти томе доприносе".

"Забринути смо кад чујемо да носиоци власти злоупотребљавају своје пложаје, описују новинаре као непријатеље, то је јако забрињавајуће. А то се дешава и у другим земљама, не само у Србији. На крају крајева, то је начин да се одврати пажња народа од случајева које новинари истражују".

Називање медија издајницима, непријатељима народа – то су проблематичне изјаве јер угрожавају улогу медија да отварају теме којима се пропитује рад власти. Такве изјаве доприносе атмосфрери која дискредитују рад новинара, казао је он.

Грифен је оценио да је то је начин да се одузме легитимитет медијима, посебно кад критички извештавају о представницима власти. "То је делегитимизација и изговор за власти да кажу да тим медијима не треба веровати и сигнал грађанима да тај медиј није веродостојан извор информација. То је начин да се делигитимизује критиковање власти", рекао је.

"Ситуација у медијима је данас лоша, и морамо да предузмемо одређене кораке да то решимо", закључио је гост Дана уживо.

Осврћући се на предстојећи изборе у Београду, и медијско покривање, Грифен је рекао да су грађани преварени сваки пут кад нема објективног извештавања.

"Важно је да јавност, грађани схвате да су преварени сваки пут кад медији не дају избалансирано извештавање, губитници су. Тада гласачи не добијају прилику правилно да процене какви су кандидати. А кад иду на гласање они су ти који губе", упозорио је Грифен.

Он је још рекао да је улога ове групе да прати медијске стандарде који треба да вазе у свакој земљи и зато је и овде. "Не желимо да се било коме приклањамо, наш задатак је да понудимо непристрасан савет заснован на стандардима који новинари свугде поштују", казао је он.

Председник ЕФЈ забринут за медије у Србији, али оптимистичан

Председник Европске федерације новинара Могенс Бјерегорд изјавио је данас да је веома забринут због стања у медијима и напада на новинаре у Србији, али и да након првих разговора са надлежнима има разлога за оптимизам да ће се ситуација у будућности поправити.

"Веома смо позитивно изненађени, када смо видели да су људи били заинтересовани да разговарају с нама. Данас смо затекли веома занимљиве ставове који могу да се претворе у неке нове промене и приступ, и ово је оптимистичан став, јер је то разлог зашто смо овде: да дођемо до неких конкретних препорука", рекао је Бјерегорд за Радио-телевизију Војводине.

Он је казао да је данас разговарао са званичницима Министарства културе и информисања Србије и с министром Владаном Вукосављевићем, и да су у средишту пажње били нова медијска стратегија, проблеми у раду и како да се изађе у сусрет свим потребама новинарских удружења и медија.

По његовим речима, тај састанак је "добро прошао", а очекује и да ће сутрашњи разговор с председником Србије Александром Вучићем "дати резултате".

"Веома сам задовољан јер је председник Вучић показао интересовање да се састане с нама и задовољан сам што је рекао да жели да учествује и буде део мисије", рекао је Бјерегорд.

Он је казао да је главни разлог посете то што је ЕФЈ забринута због повећања претњи новинарима, цензуре и аутоцензуре.

"Један пример је инаугурација председника, када је шест новинара на различите начине... физички одведено с места инаугурације и видело се да није реаговала полиција. Данас смо о томе причали и о неколико таквих случајева", казао је Бјерегорд.

Додао је да су у Србији и овом делу Европе плате мале, и да то треба решити јер је, како је казао, новинару тешко да испуни своју улогу и добро ради, уколико не може да живи од тога што ради.

"Сваки грађанин Србије треба да буде заинтересован за питање слободе медија јер је то питање демократије у Србији. Слобода медија је могућност да новинари раде без страха и претњи да ће их неко напасти", указао је он.

Оценио је да је у свету постоји све мање поштовања новинара, а да политичари све више покушавају да се мешају у новинарство.

"Један од најјачих лидера у свету (Доналд Трамп) испитује новинарство и то је опасно јер се то шири на друга места", указао је Бјерегорд.

Говорећи о јавном сервису, оценио је да су ти медији "под притиском у Европи и у Србији".

"Јавни сервис је под притиском политичара који желе да умање финансирање. Када смањујете расходе за јавни сервис, то утиче и на друге медије. Ја сам увек за опстанак јавног сервиса, уз уређивачку самосталност, јер то није државни сервис, већ јавнис сервис", казао је он.

Делегација Европске федерације новинара ће се данас и сутра састати и с новинарима, укључујући и оне који су били жртве напада, претњи и застрашивања, с представницима штампаних и онлајн медија, агенција, јавних сервиса и приватних емитера, као и с представницима Савета за штампу, омбудсмана и представницима међународних организација.

Та мисија за утврђивање чињеница о слободи медија и новинарским правима у Србији завршиће се сутра конференцијом за новинаре, на којој ће говорити Бјерегорд, генерални секретар СЕЕМО Оливер Вујовић и заменик директора ИПИ-а Скот Грифен, најављено је данас.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер