Početna strana > Hronika > Skender Hiseni: Nezavisnost Kosova nepovratna
Hronika

Skender Hiseni: Nezavisnost Kosova nepovratna

PDF Štampa El. pošta
subota, 23. januar 2010.

UJEDINjENE NACIJE – Ministar spoljnih poslova Kosova Skender Hiseni rekao je u Njujorku da je kosovska nezavisnost nepovratna i da će tako i ostati ne samo zbog Kosova već i zbog održive regionalne bezbednosti.

Govoreći na sednici Saveta bezbednosti UN posvećenoj Kosovu, Hiseni je rekao da je Priština dobila međunarodno priznanje od 65 država, a da su sa 25 zemalja uspostvljeni diplomatski odnosi.

„Kosovo je spremno da poboljša odnose i sa Republikom Srbijom. Dijalog među našim zemljama se može odvijati o mnogim pitanjima od zajedničkog interesa i samo na ravnopravnoj osnovi, između dve nezavisne i suverene države”, rekao je Hiseni i istakao da Priština odbija bilo kakve pozive za ponovni početak pregovora o statusu Kosova.

On je podvukao da pozivi za otvaranje novih pregovora dolaze od ljudi koji nisu svesni situacije ili žele da destabilizuju region i dodao da bi novi pregovori mogli da izazovu i novi sukob u regionu.

Osvrućući se na rezultate koji su u 2009. godini ostvareni na Kosovu, Hiseni je ocenio da protekla godina bila veoma uspešna na brojnim poljima.

„Kompletirali smo proces učlanjenja u MMF i Svetsku banku. Priznanje nezavisnosti je nastavljeno tokom cele godine. Vlada Kosova je bila veoma uspešna u rešavanju mnogobrojnih pitanja iz oblasti privrede, pravde, bezbednosti na celoj teritoriji Kosova”, rekao je Hiseni.

Hiseni je kazao da je Kosovo nastavilo da gradi svoje institucije „na osnovu novog demokratksog Ustava i na osnovu odredbi plana međunarodnog posrednika, finskog predsednika Martija Ahtisarija”.

Govoreći o procesu koji se vodi pred Međunarodnim sudom pravde, Hiseni je rekao da Kosovo ima puno poverenje u tu instituciju.

Ocenio je da opšta i bezbednosna situacija na Kosovu mirna i održiva i da stanje na severu zemlje ostaje jedno od pitanja koje izaziva uznemirenja.

Prema Hiseniju, dobrobit i povratak pripadnika manjinskih zajednica kao i povratak raseljenih na njihova imanja bio je prioritet kosovskih institucija i na tom polju je napredak koji je postignut u 2009. godini bio vidan.

„Poboljšanje uslova u oblastima gde žive manjinske zajednice, posebno u opštinama sa srpskog većinom, ostaje jedan od glavnih prioriteta Vlade Republike Kosovo i tokom ove godine. Mi ćemo nastaviti naše posebne napore da i dalje inteziviramo povratak raseljenih Srba sa Kosova i na zaštiti i restauraciji verskog i kulturnog nasleđa”, rekao je Hiseni.

Hiseni je govorio i o prvim lokalnim izborima od proglašenja nezavisnosti Kosova i istakao da su to bili prvi izbori koje se samostalno organizovale kosovske institucije. Na tim izborima je, rekao je Hiseni, od 74 politčke partije i udruženja učestvovalo 40 iz manjinskih zajednica, od čega 22 iz srpske.

„To je jasan dokaz da i pored stalnih poziva Srbije da se izbori bojkotuju, kosovski Srbi sve više učestvuju u izgradnji institucija Kosova”, rekao je Hiseni i podvukao da su izbori održani 15. novembra stvorili novi momentum u izgradnji multietničkog Kosova.

On je naglasio da su institucije Kosova usko sarađivale sa misijom Euleksa u proteklom periodu, posebno u borbi protiv kriminala i korupcije, kao i na predupređenju „daljeg razarajućeg delovanja paralelnih kriminalnih struktura na severu”.

„Krajnje neprihvatljivo delovanje Vlade Republike Srbije i podrška paralelnim strukturama je nastavljena”, rekao je Hiseni.

Kao poslednji primer tome kosovski ministar je spomenuo imenovanje sudija i tužilaca države Srbije na Kosovu i zatražio od Beograda da prestane sa takvim ponašanjem.

Hiseni je zaključio da je prioritet Vlade Kosova negovanje dobrosusedskih odnosa sa svim susedima, uključujući tu i Srbiju.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner