четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Скендер Хисени: Независност Косова неповратна
Хроника

Скендер Хисени: Независност Косова неповратна

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јануар 2010.

УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ – Министар спољних послова Косова Скендер Хисени рекао је у Њујорку да је косовска независност неповратна и да ће тако и остати не само због Косова већ и због одрживе регионалне безбедности.

Говорећи на седници Савета безбедности УН посвећеној Косову, Хисени је рекао да је Приштина добила међународно признање од 65 држава, а да су са 25 земаља успоствљени дипломатски односи.

„Косово је спремно да побољша односе и са Републиком Србијом. Дијалог међу нашим земљама се може одвијати о многим питањима од заједничког интереса и само на равноправној основи, између две независне и суверене државе”, рекао је Хисени и истакао да Приштина одбија било какве позиве за поновни почетак преговора о статусу Косова.

Он је подвукао да позиви за отварање нових преговора долазе од људи који нису свесни ситуације или желе да дестабилизују регион и додао да би нови преговори могли да изазову и нови сукоб у региону.

Осврућући се на резултате који су у 2009. години остварени на Косову, Хисени је оценио да протекла година била веома успешна на бројним пољима.

„Комплетирали смо процес учлањења у ММФ и Светску банку. Признање независности је настављено током целе године. Влада Косова је била веома успешна у решавању многобројних питања из области привреде, правде, безбедности на целој територији Косова”, рекао је Хисени.

Хисени је казао да је Косово наставило да гради своје институције „на основу новог демократксог Устава и на основу одредби плана међународног посредника, финског председника Мартија Ахтисарија”.

Говорећи о процесу који се води пред Међународним судом правде, Хисени је рекао да Косово има пуно поверење у ту институцију.

Оценио је да општа и безбедносна ситуација на Косову мирна и одржива и да стање на северу земље остаје једно од питања које изазива узнемирења.

Према Хисенију, добробит и повратак припадника мањинских заједница као и повратак расељених на њихова имања био је приоритет косовских институција и на том пољу је напредак који је постигнут у 2009. години био видан.

„Побољшање услова у областима где живе мањинске заједнице, посебно у општинама са српског већином, остаје један од главних приоритета Владе Републике Косово и током ове године. Ми ћемо наставити наше посебне напоре да и даље интезивирамо повратак расељених Срба са Косова и на заштити и рестаурацији верског и културног наслеђа”, рекао је Хисени.

Хисени је говорио и о првим локалним изборима од проглашења независности Косова и истакао да су то били први избори које се самостално организовале косовске институције. На тим изборима је, рекао је Хисени, од 74 политчке партије и удружења учествовало 40 из мањинских заједница, од чега 22 из српске.

„То је јасан доказ да и поред сталних позива Србије да се избори бојкотују, косовски Срби све више учествују у изградњи институција Косова”, рекао је Хисени и подвукао да су избори одржани 15. новембра створили нови моментум у изградњи мултиетничког Косова.

Он је нагласио да су институције Косова уско сарађивале са мисијом Еулекса у протеклом периоду, посебно у борби против криминала и корупције, као и на предупређењу „даљег разарајућег деловања паралелних криминалних структура на северу”.

„Крајње неприхватљиво деловање Владе Републике Србије и подршка паралелним структурама је настављена”, рекао је Хисени.

Као последњи пример томе косовски министар је споменуо именовање судија и тужилаца државе Србије на Косову и затражио од Београда да престане са таквим понашањем.

Хисени је закључио да је приоритет Владе Косова неговање добросуседских односа са свим суседима, укључујући ту и Србију.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер