уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сиријска војска улази у Африн како би помогла Курдима да одбију турске нападе
Хроника

Сиријска војска улази у Африн како би помогла Курдима да одбију турске нападе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. фебруар 2018.

 Курдске снаге постигле су договор са сиријским властима у Дамаску о уласку сиријске војске у подручје Африна у Сирији, како би одбиле турске нападе, изјавио је виши курдски званичник Бадран Џиа Курд.

Он је рекао да ће сиријске снаге бити распоређене на положајима у пограничном подручју и да би у подручје Африна могле да уђу у наредна два дана.

Споразум наглашава све комплекснију ситуацију у северној Сирији, где су курдске групе, сиријска Влада, сиријски побуњеници, Турска, САД и Русија уплетени у комплексну мрежу непријатељстава и савеза.

Комплексни односи Владе у Дамаску и сиријских Курда, страна које контролишу већи део територије од осталих, биће важан елемент у одређивању курс сукоба у будућности.

Турска је у јануару започела копнену и ваздушну офанзиву у Африну и тиме отворила нови фронт у грађанском рату у Сирији.

Курдски милитанти Народне заштитне јединице, који добијају оружје од САД, заузели су велики део територије на северу Сирије, који је био под контролом "Исламске државе", али им САД у Африну нису пружили подршку, упркос значајном присуству америчке војске у Сирији.

Влада Сиријског председника Башара ел Асада има комплексан однос са Народном заштитном јединицом, али су током рата у Сирији углавном избегавали директан сукоб и више пута истакли да је могућ трајни споразум, али су се, с друге стране, више пута сукобили око визије Сирије у будућности.

Џиа Курд је нагласио да је споразум са Дамаском "искључиво војни" и да шири политички договори још нису постигнути.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер