петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сиријска влада саопштила да је предала све хемијско оружје
Хроника

Сиријска влада саопштила да је предала све хемијско оружје

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. септембар 2014.

Дамаск -- Сиријска влада је саопштила да је предала све хемијско оружје, чиме је демантовала тврдње САД да је њена војска у нападима користила хлор као бојни отров.

Власти у Дамаску, како се наводи, у потпуности сарађују са Организацијом за забрану хемијског оружја и више не поседују ту врсту оружја.

"Сирија је испунила своје обавезе и придржава се Конвенције о хемијском оружју", наводи се у саопштењу Министарства спољних послова, које преноси АФП.

Амерички државни секретар Џон Кери оптужио је 18. септембра сиријског председника Башара ал-Асада да је прекршио услове договора о хемијском оружју, користећи гас хлор ове године.

"Ми верујемо да постоје докази да је Асад користио хлор, који није ни требало да сиријска влада пријави да га има, мада се налази на листи забрањених хемикалија у Конвенцији о хемијском оружју", рекао је Кери америчким парламентарцима.

САД такође истажују још неколико других случајева, тако да је он "прекршио споразум", рекао је тада Кери.

Организација за забрану хемијског оружја (ОПЦW) саопштила је 10. септембра да је токсична хемијска материја, највероватније хлор, коришћена "систематски и у више наврата" као оружје у нападима на села на северу Сирије ове године.

Извештаји о употреби токсичне хемијске материје у Сирији уследили су на основу закључака мисије упућене на лице места у циљу утврђивања чињеница, а на основу пријављених случајева у априлу, мада је Организација примила "бујицу нових оптужби" и у августу ове године, навео је портпарол те Организације Мајкл Лухан и додао да ће нове пријаве тек бити испитане.

АФП наводи да је истрага о употреби хлора уследила пошто су Француска и САД оптужили сиријске владине снаге да су користиле индустријске хемикалије у селу под контролом побуњеника.

Хјуман рајтс воч је у мају саопштио да имају "јаке доказе" да су, у априлу ове године, сиријски војни хеликоптери бацили бомбе са хлором на исто побуњеничко село које је поменуто у извештају ОПЦW, додаје АП.

Сирија није морала да пријави ускладиштене залихе хлора - слаботоксичну материју који се може сматрати хемијским оружјем уколико се користи у војном нападу, а зато што је хлор у широкој употреби у комерцијалне и домаће потребе.

Сирија и Израел су још званично у рату и у априлу прошле године израелске обавештајне службе оптужиле су режим сиријског преседника Хафеза Асада да користи хемијско оружје против сиријских побуњеника. Западне силе су убрзо и саме изрекле ту оптужбу и Вашингтон је запретио Дамаску ваздушним ударима.

Асад је пристао да се одрекне хемијског арсенала, иако Дамаск раније није признавао да га поседује. Стране дипломате су рекле Ројтерсу ове недеље да је Сирија открила раније непријављено постројење за истраживање и развој и лабораторију за производњу рицина. То откриће очито је подржало западне процене у последњих неколико месеци да Асадов режим није био до краја транспарентан.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер