четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сирија: Тактика "спржене земље"
Хроника

Сирија: Тактика "спржене земље"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. јун 2011.

Сиријска војска примењује тактику "спржене земље" на подручју Џиср ал Шугура. Број избеглица у Турској попео се на осам и по хиљада. Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган оптужио сиријски режим за "дивљаштво".

Сведоци тврде да војска у области Џисра ал Шугура примењује тактику "спржене земље", уништавајући куће и усеве, јавља Би-Би-Си.

Локални координациони комитет, група која прати протесте, наводи да су у протекла два дана, владини снајперисти убили најмање 10 мештана села Ариха.

Стотине мушкараца старости од 18 до 40 година су ухапшени, што је био образац и у претходним операцијама владиних снага.

"Џиср је готов, збрисан", рекао је за агенцију АП човек који се представио као Абу Али. Тај сведок тврди да Асадови људи убијају све у војсци, полицији и осталим службама који се не држе слепо њихових наредби.

Један генерал рекао је за Би-Би-Си да владине трупе гоне само оне који су одговорни за убиство припадника безбедносних снага. "Из масовне гробнице извађено је 10 тела", тврди војска.

Извори у сиријској војсци рекли су да ће у року од неколико дана напасти наоружане особе које су побегле из Џиср ал Шугура у Марат ал Нуман.

Више од осам хиљада људи са северозапада земље пребегло је у Турску, пронашавши уточиште у избегличким камповима.

Бела кућа "најснажније" осуђује акције сиријске војске.

Турски премијер Реџеп Тајип Ердоган оптужио је режим сиријског председника Башара Асада за "дивљаштво", али, како каже, покушаће да допре до сиријског лидера да би се решила криза у тој земљи.

Турске власти су забраниле медијима да уђу у избегличке кампове и, како оцењује АП, Анкара покушава да "заташка" кризу упркос обећању новог-старог премијера Ердогана, да ће ускоро разговарати са сиријским председником.

У северном делу Сирије уз границу са Турском традиционално постоји непријатељство према режиму Башара ал Асада.

Протести у Сирији почели су у марту, а у обрачунима војске и побуњеника погинуло је више од 1.300 људи, наводе борци за људска права.

"У Турској се налази 8.538 Сиријаца", рекао је Франс пресу представник турских власти који није желео да му се објави име и додао да је ноћас границу прешло скоро 2.000 избеглица.

Турски Црвени полумесец је избеглице сместио у провницију Хатај на југу земље.

Франс прес наводи да су у Хатај стигли и стручњанци Високог комесаријата УН за људска права који би требало да од избеглица затраже сведочење о збивањима у Сирији.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер