четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Уредба Владе о могућности додатног задуживања у складу са актима који прописују јавни дуг
Хроника

Синиша Мали: Уредба Владе о могућности додатног задуживања у складу са актима који прописују јавни дуг

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. април 2020.

 БЕОГРАД - На данашњем састанку Координационог тела за имплементацију Програма економских мера разрешена су сва отворена питања па се очекује да ће на седници Владе Србије у петак бити усвојен одговарајући правни оквир како би од понедељка могао да се упути позив привредницима да се пријаве за мере помоћи државе.

Ово обавештење поставио је данас на свом Инстаграм профилу министар финансија Синиша Мали након састанка Координационог тела за примену пакета економских мера који је намењен привреди.

 

"На данашњем састанку Координационог тела за имплементацију Програма економских мера разрешили смо сва отворена питања тако да очекујемо да ће на седници Владе у петак бити усвојен одговарајући правни оквир, како би већ од понедељка могли да упутимо позив и упутство привредницима за пријављивање за економске мере.#COVID19", навео је Мали на свом Инстаграм профилу.

Програм економских мера ће садржати мере пореске политике, директну помоћ приватном сектору, мере за очување ликвидности и директну помоћ свим пунолетним грађанима, наводи се у обавештењу објављеном на сајту Министарства финансија.

Састанку су присуствовали потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, министар за рад запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић, државни секретари у Министарству привреде Драган Стевановић и Милун Тривунац, председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, као и представници кабинета председника Републике Србије, председнице Владе и Пореске управе.

Нисмо могли да предвидимо пандемију,све по прописима

Синиша Мали изјавио је да је уредба владе о могућности додатног задуживања, услед пандемије Цовид -19, намењена првенствено за заштиту живота и здравља грађана и поручио да је све у складу са актима који прописују јавни дуг.

Појаснио је да уредба само даје могућност да се преговарају кредити који нису у члану 3 Закона о буџету, јер, како каже, епидемију нисмо могли да предвидимо.

Мали је у одговору на саопштење Савеза за Србију, који је раније данас оценио да постоји опасност да се Србија неконтролисано задужи у време ванредног стања, поручио да Драган Ђилас који се политиком бави тако што твитује из фотеље, очигледно не зна да све светске међународне организације имају пакете мера и средства за помоћ држава које су погођене вирусом Цовид-19

Мали је навео и да “Ђилас показује да је незналица и да води рачуна само о себи И својим милионима”.

“И нека се не брине – све је у складу са правним актима који прописују јавни дуг, а сва задуживања која проистичу из уредбе ће на најтранспарентнији начин бити одобравана од стране Владе РС, као и до сада”, рекао је Мали одговарајући на питање СзС да ли је све у складу са прописима који се односе на јавни дуг.

Мали је истакао и да је у последњих неколико година смањен удео јавно дуга у БДП-у са преко 70 одсто на испод 50 одсто, да је покренут привредни раст, да су стабилизоване јавне финансије, а за сво то време Србија је враћала и скупе кредите из времена бивше власти.

Наводећи да су највеће и најпознатије рејтинг агенције у свету побољшале кредитни рејтинг и потврдиле добре резултате Србије, Мали је упитао да ли Ђилас, којег је назвао политичким лицемером, мисли да је паметнији од свих њих.

Мали је казао и да је у време “бахате власти” од 2008. до 2012. јавни дуг порастао са око 8,8 милијарди на 17,7, односно за девет милијарди евра, те да је у то време Ђиласова фирма зарадила 619 милиона евра.

“Док се држава задуживала, Ђиласова приватна фирма је цветала и зарађивала милионе евра. Значи – грађане задужује, и то у сврху текуће потрошње, а себи ставља милионе у џеп”, рекао је Мали и додао да за разлику од њих актуелна власт наставља да и у условима ванредног стања води рачуна о контроли јавних финансија.

Подсетио је да је припремљен еконономски програм који ће помоћи привредницима да сачувају своје фирме, а запосленима да сачувају радна места. “Србија ће и у условима ове кризе показати колико је јака и стабилна”, поручио је Мали.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер