среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Процене Светске банке и ММФ да ће до 2023. Србија бити доминантна економија у региону
Хроника

Синиша Мали: Процене Светске банке и ММФ да ће до 2023. Србија бити доминантна економија у региону

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. мај 2019.

 Београд -- Министар финансија Синиша Мали гостујући на Прва ТВ истакао је да улагања у путну и железничку инфраструктуру произилазе из одговорне економске политике.

"Таква улагања доприносе већем БДП, што за наше грађане значи већи животни стандард. Веома сам импресиониран завршеним ауто-путем. Урадили смо невероватну ствар, после 48 година успели смо да завршимо Коридор 10, да кроз Грделичку клисуру прође ауто-пут", рекао је Мали.

Према његовим речима, средства за изградњу завршне деонице држава је обезбедили делом и из повољних кредита.

"Ове године у буџету је предвиђено 220 милијарди динара за капиталне инвестиције, а са Међународним монетарним фондом разговарамо како да још више повећамо улагања, јер се то враћа дупло у наш БДП“, навео је министар Мали.

Мали се осврнуо и на учешће српске грађевинске индустрије у изградњи ауто-путева и других капиталних инвестиција у Србији.

"Запошљава се српска грађевинска индустрија. Наши грађевинари су завршили Коридор 10. Такође, наши радници раде и у Београду на води. Управо кроз ангажовање грађевинске индустрије, ради целокупна индустрија и то доприноси расту БДП-а. И кинеске компаније такође ангажују као подизвођаче српске фирме", рекао је Мали.

Министар у Влади Србије је нагласио да је привредни раст Србије прошле године био 4,3 одсто, што је једна од највећих стопа раста у Европи.

"Када погледате шта доприноси расту БДП-а, осим потрошње и индустрије, доминантан је раст грађевинске индустрије. Сваки вид улагања доводи нове инвестиције, јер не заборавите, нема улагања уколико немате добре путеве. Инвеститори желе да виде да њихова роба или сировине брзо долазе до фабрика, као и да њихови производи брзо могу да се извезу из Србије. По том питању урадили смо много, највише у региону, уосталом то резултати и показују", изјавио је Мали.

Министар је истакао да је Еуростат јасно дао преглед стопа раста у Европи за 2018. годину, где је наш успех препознат, јер смо међу топ десет земаља у Европи.

"Процене су Светске банке и ММФ да ће до 2023. године Србија бити доминантна економија у региону и предвиђају стопу раста од 4 одсто. Светска банка чак предвиђа да можемо достићи и седам одсто", рекао је Мали.

Министар је подсетио и да је у прва четири месеца остварен буџетски суфицит од пет милијарди динара, што значи да ће бити више новца за плате и пензије, јер је намера да се подигне квалитет живота у Србији.

"Видећемо у септембру какви ће бити резултати. Велики део новца предвиђен је за инвестиције, али настављамо и са растерећењем привреде, смањењу пореза и доприноса. Између осталог, са ММФ и о томе разговарамо. Највећа тема за нас је како да пронађемо нове изворе раста. Са њима смо потврдили да остајемо на стопи раста од 3,5 одсто, али неопходно је још више инвестиција да би наша економија још више расла. Управо улагања дижу нашу економију, стварају услове за више новца како би расле плате и пензије", рекао је Мали.

Министар је рекао и да ће завршна конференција са ММФ бити одржана у уторак и закључио да су најтеже мере иза нас.

"Сада треба да се радујемо новим победама. Наставићемо са овом политиком да би наша земља напредовала. Све ово радимо због наше деце, да би наставили да граде сигурну будућност у Србији", закључио је Мали.

(Б92-Прва)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер