петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Приходи од ПДВ већи од планираних, тренутно нам није потребан новац од ММФ
Хроника

Синиша Мали: Приходи од ПДВ већи од планираних, тренутно нам није потребан новац од ММФ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. септембар 2020.

 Министар финансија Синиша Мали изјавио је да су, према последњем пресеку, приходи од ПДВ већи од планираних за 1,6 милијарди динара, што говори да се наставља тренд опоравка привреде, који смо видели у јулу и августу.

Мали је, гостујући на ТВ Прва, навео да расте и увозни ПДВ и да то показује да привредна активност расте, што нам даје сигурност.

Он је навео да Србија не одустаје од развојних пројеката, јер они гурају раст бруто домаћег производа.

"Не одустајемо од пројекта Србија 2025. Настављају се радови на аутопуту Прељина-Пожега, кренули су радови на Моравском коридору, а почиње да се гради и брза саобраћајница Београд-Зрењанин", рекао је Мали.

Према његовим речима, долазак Америчке развојне агенције, која има годишњи буџет од 60 милијарди долара, гарантоваће атрактивност и сигурност будућих инвестиција.

Мали је рекао да се тренутно ради на ребалансу овогодишњег буџета и на буџету за наредну годину.

"Наш буџет наредне године треба да буде с једне стране развојни, а с друге стране да обезбеди давања, о чему ћемо разговарати и са Међународним монетарним фондом од 5. до 16. октобра", казао је Мали и додао да нам у овом тренутку није потребан новац од ММФ.

Мали је поновио да ће пензије од јануара номинално бити увећане за 5,9 процената, што значи да ће њихов реалан раст бити четири и по одсто, додавши да за то у буџету има новца.

Говорећи о повећању минималне цене рада од 6,6 одсто, Мали је поновио да ће држава на себе преузети највећи терет тог повећања.

"Истовремено, повећали смо и неопорезиви део дохотка са 16.300 на 18.300 динара. Умањили смо притисак на послодавце и преузели на себе терет повећања. То вуче и раст осталих зарада. Паралелно, смањујемо и оптерећење на зараде. Пре две године оптерећење је било 63 одсто, а сада је 61,2 процента. За 0,6 одсто смо ове године додатно смањили то оптерећење", прецизирао је Мали.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер