четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Очекујем да ће привредни раст Србије за 2021. износити најмање 6,5 одсто
Хроника

Синиша Мали: Очекујем да ће привредни раст Србије за 2021. износити најмање 6,5 одсто

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. септембар 2021.

 Србија је за првих шест месеци ове године имала стопу привредног раста од 7,6 одсто и очекујемо да ћемо бити међу прве три земље у Европи по брзини раста и динамици опоравка, навео је министар финансија Синиша Мали.

Синиша Мали је у тексту писаном за јубиларни број „Блица“ истакао да се очекује да ће привредни раст за целу годину износити најмање 6,5 одсто.

„Важан је и податак да је наш кумулативни раст од 2017. године, када је завршена фискална консолидација, до ове године износио 17,2 одсто. У истом периоду Хрватска је имала кумулативни раст од 5,4 одсто, Северна Македонија 6,4 одсто, Црна Гора 8,4 одсто, Босна и Херцеговина девет процената и Албанија 11,4 одсто“, навео је Мали.

Истакао је и да се у 2022. години очекује ново повећање пензија, плата као и минималне зараде.

Када је реч о директним страним инвестицијама оне су у првих седам месеци ове године износиле две милијарде и 72 милиона динара, што је за око 30 одсто више у односу на исти период прошле године.

Министар је навео и да је буџетом за ову годину за капиталне инвестиције опредељено око 430 милијарди динара, односно 7,2 одсто бруто домаћег производа.

Оценио је да је садашња власт од државе којој је претио економски суноврат, Србију уздигла до јаке, стабилне економије, регионалног лидера који остварује импресивне економске резултате.

У том смислу је навео да је Србија 2012. године имала пад привреде од минус 0,7 одсто, БДП је у апсолутном износу био 33 милијарде евра а данас је 51,3 милијарде, стране директне инвестиције су 2012. чиниле 2,2 одсто БДП и то нето, док су на пример у 2019. имале учешхе од 7,7 одсто у БДП-у.

Мали је посебно указао на велику помоћ привреди и грађанима за превладавање последица епидемије корона вируса за шта је, кроз три пакета, издвојено око осам милијарди евра, односно 17,4 одсто БДП-а.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер