Хроника

Синиша Мали: Комерцијална банка продата по најбољој могућој цени

Штампа
субота, 29. фебруар 2020.

 Комерцијална банка је у протеклој деценији у просеку остваривала 27 милиона евра профита, због чега је постигнута цена од 387,02 милиона најбоља могућа, казао је министар финансија Синиша Мали.

Гостујући на ТВ Прва, Мали је рекао и да је Комерцијална била дужна да барем половину тог профита исплаћује акционарима кроз дивиденду, што значио да је „Србија (Комерцијалну банку) продала за 30 годишњих профита“.

Данас је недавно је писао да Комерцијална банка својим акционарима за претходних пет година пословања за дивиденде дугује око 27 милиона евра, а ову обавезу је преузео нови власник Нова љубљанска банка (НЛБ), што је такође утицало на купопродајну цену.

Коментаришући оцене да постигнута цена није адекватна, с обзиром да је држава током припрема за приватизацију откупила око 40 одсто акција по цени од 260 милиона евра, Мали је рекао да је Србија била обевезана уговором да акције од Европске банке за обнову и развој и Медјународне финансијске корпорације откупи по вишој цени.

Додао је и да је такав уговор постигнут пре 2014. године, односно пре него што је Српска напредна странка почела да учествује у власти.

Као додатни бенефит уговора са НЛБ, која је у већинском власништву америчких инвеститора, министар је навео и могућност да се побољша кредитни рејтинг Србије.

Мали је казао да је 2019. година била најуспешнија за домаћу привреду у протеклој деценији и да би економски раст у текућој години вероватно био још виши да није епидемије корона вируса.

НЛБ д.д је у среду купила 83,23 одсто обичних акција Комерцијалне банке а.д. Београд.

Министарство финансија тада је саопштило да ће Србија до датума завршетка трансакције укупно приходовати више од 450 милиона евра, када се на цену додају друге обавезе које је НЛБ преузела.

Стручњаци за економију и финансије нису сагласни у оцени да ли је продаја Комерцијалне банке оправдана или је требало задржати у државном власништву и увести професионално управљање, чиме би се искључили неформални утицаји политичких и партијских функционера.

Економиста Саша Ђоговић рекао је за Бету да у нормалним економским и политичким приликама у Србији не би требало продавати Комерцијалну банку јер је могла да настави пословање уз професионално управљање.

„Влада Србије је на индиректан начин признала да је неспособна да направи одговарајући економски и политички систем, а цена која је добијена у складу је са коруптивним амбијентом који постоји у Србији“, рекао је Ђоговић том приликом.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]