Хроника

Синиша Мали: Ја и комесар ЕУ за буџет и људске ресурске смо заједно закључили да је Србија шампион у економским реформама

Штампа
четвртак, 16. мај 2019.

 Српски министар финансија Синиша Мали изјавио је данас, после разговора с комесаром за буџет и људске ресурсе ЕУ Гинтером Етингером у Бриселу, да је Србија добила подршку за наставак пута ка ЕУ и све похвале за учињене економске реформе и резултате.

- Заједно само закључили да је Србија шампион у економским реформама, да су нам резултати у макроекономоији, али и микроекономији веома добри. Стопа раста у 2018. години од 4,3 одсто је највиша у последњих 10 година, смањује се незапосленост, а имамо суфицит у буџету већ трећу годину за редом - рекао је Мали.

Мали и Етингер посебну су пажњу посветили будућим корацима Србије у циљу наствака развоја економије и закључили да ће Европска комисија наставити да подржава Србију на том путу: "Само високи раст наше екомије, привреде и БДП-а нам даје сигурност да ће нам незапосленост падати, а расти пензије, плате. Због тога сам молио господина Етингера да се у што краћем времену отворе поглавља која се односе на финансијске услуге и финансијски систем", рекао је министар, па оценио је да ће отварање нових поглавља и усклађивање са европским стандардима у области финансија обезбедити и бољи приступ и ефикасније коришћење фондова ЕУ, што ће допринети већим инвестицијама у инфраструктуру, образовање, здравство, али и у веће плате и пензије.

Једна од тема разговора министра Малог и комесара Етингера била су и стредства које ЕУ планира да издвоји у наредом буџетском периоду (2021-2027) за подршку земљама у процесу приступња ЕУ.

- Важно је то да њихов нови систем буџетирања до 2027. године отвара могућност и земљам које нису чалнице ЕУ да добију приступ фондовима ЕУ, и то ћемо сигурно искористити. Убеђен сам да смо на правом путу да постанемо пуноправна чланица ЕУ, али и да у међувремену искористимо што више новца, поготово за развој наше инфраструктуре и побољшање система образовања - рекао је Мали.

Министар финансија Србије је нагласио да је један од услова Брисела за отварање поглавља 4 и 9 (слободан проток капитала и финансијске услуге) скидање Србије са "сиве листе" Међудржавног тела за борбу против прања новца и најавио за крај маја посету делегације која би требало да потврди да је Србија урадила све што је неопходно као би била скинута са те листе: "У Орланду 20. јуна одржава се конференција где ће и званично Србија бити скинута са те листе, што нам отвара могућност отварања поглавља 4 и 9, али и отвара потпуно нову динамику развоја наше еконимије". Радну посету Бриселу министар финансија Синиша Мали завршава сутра када ће учествовати на састанку Савета министра ЕУ за економска и финансијска питања.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]