четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: Избегли смо најцрњи сценарио који је постојао у великом броју других земаља, из буџета исплаћено 2,3 милијарде евра помоћи
Хроника

Синиша Мали: Избегли смо најцрњи сценарио који је постојао у великом броју других земаља, из буџета исплаћено 2,3 милијарде евра помоћи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. јул 2020.

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да је у последња три месеца проивреди подељено више од 10.000 повољних кредита у оквиру мера економске помоћи због кризе изазване пандемијом коронавируса, као и да је из буџета укупно исплаћена помоћ од 2,3 милијарде евра.

"Сада смо у другој половини јула, који је последњи месец спровођења мера подршке. Када саберемо све три минималне зараде, новчану помоћ од 100 евра и одлагање пореза на доприносе и плате, то је укупан износ у готовини који је буџет Србије издржао у последњих неколико месеци од 278 милијарди динара. Дакле, 2,3 милијарде евра је исплаћено из буџета", казао је Мали за РТС.

Истакао је и да је "више од 10.000 предузећа већ добило помоћ у виду кредита за ликвидност", 1.105 предузећа преко Фонда за развој, што је око 6,3 милијарде динара и скоро 9.000 преко пословних банака и то је укупно 750 милиона евра.

Према подацима Удружења банака, како је навео, до краја овог месеца више до милијарду евра биће пуштено у промет за предузећа која су тражила кредите за ликвидност.

Министар финансија не очекује до 1. новембра веће помаке и негативне последице на тржишту рада, управо због спроведених мера.

Он је рекао да прати податке Пореске управе и да више људи плаћа порезе и доприносе на зараде него пар месеци.

"Јесте можда апсурдно, али тако је. Јесу неки људи остали без посла, али је доста места и отворено", казао је Мали.

Како је истакао, сет мера помоћи је показао резултате. "Избегли смо најцрњи сценарио који је постојао или постоји у великом броју других земаља. Сада треба бити паметан и видети шта и на који начин ће се дешавати у наредном периоду", нагласио је министар.

Према његовим речима, једино дугорочно решење за домаћу и остале економију јесте проналазак вакцине против коронавируса.

"Ако цео свет не реши пандемију на прави начин, а једини је начин вакцина, питање је шта ће бити са економијом. Ми нисмо изоловано острво и наша економија зависи од тога како остале привреде раде", рекао је Мали.

Истакао је да истовремено Влада Србије, заједно са Привредном комором Србије и Заводом за статистику, тренутно спроводи највеће истраживање, у коме учествује више од 1.000 предузећа, а које треба да покаже како су мере помоћи привреде до сада спроведене. 

"Истраживање је у вези са тим који су ефекти мера, како предузећа виде будућност и где виде проблем, где виде потребу за помоћи, како су реаговали купци из иностранства, каква је ситуација са добављачима из иностранства. То је најсвеобухватнији могући преглед ове ситуације", прецизирао је Мали.

Додао је да ће то помоћи да се утврди који су сектори више погођени а који мање, како би се знало на који начин треба да се реагује.

"Оно што ми желимо је да уместо да предвиђамо, имамо базу података", рекао је министар.

На питање да ли ће бити нових мера помоћи привреди, казао је да није склон великим обећањима.

"Након три месеца ће се кроз анкету видети где стојимо у овом тренутку, где су проблем, какве су сугестије. Па да се онда направи неки програм. Са оваквим стањем у буџету, одгобворном економским политиком, наравно да ћемо подржати привреду, што смо и урадили у претходних неколико месеци", рекао је Мали.

Нагласио је и да се увелико припрема буџет за 2021. годину.

"Прошле недеље смо послали инструкције за све будуће кориснике, очекује се да до 1. септембра сви дају своје циљеве. Тако да ћемо испунити буџетски календар који имали и прошле године да већ у октобру имамо буџет спреман за усвајање у парлементу", рекао је министар.

Говорећи о тренутном стању у буџету, истакао је да је укупан прилив од ПДВ-а на дан 15. јули био за 4,6 милијарде динара, односно 10 одсто виши од очекиваног.

"Ми смо јуче очекивали 45,5 милијарди динара, а укупан прилив био је 50,1 милијарду динара. Посебно ме радује што је домаћи ПДВ, дакле бруто ПДВ, за три милијарде динара већи, што значи да се привредна активност одвија, односно расте и на страни потрошње и на страни производње”", прецизирао је он.

Нагласио је да га радује што се акцизе плаћају на време, малопродаја расте, што постоји промет, наводећи да су "пензије и плате ујавном сектору су сигурне" и да нема проблема са ликвидношћу.

На питаје да ли ће остати министар финансија, Мали је казао да то није питање за њега.

"Не размишљам о томе да ли бих волео или не бих. Моја обавеза и жеља је да припремим буџет за 2021. годину да буде стварно такав да значи излазак Србије из кризе, да се вратимо на стопе раста економије које смо имали у првом кварталу ове године. А питање ко ће бити министар или у влади је питање за председника државе. Ја бих волео да будем у његовом тиму, али та одлука зависи од њега", рекао је Мали.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер