уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Мали: БГ воз би од 2021. године могао да уведе линију од Новог Београда до аеродрома
Хроника

Синиша Мали: БГ воз би од 2021. године могао да уведе линију од Новог Београда до аеродрома

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. септембар 2017.

По угледу на многе европске метрополе, и са београдског аеродрома "Никола Тесла" ће се до града долазити возом - и то најкасније до 2021. године, пише Блиц.

Један од саобраћајних приоритета наше престонице, како стоји у недавно објављеном Смарт плану, у наредне четири године биће проширење система БГ воза, па се осим ове линије ка Сурчину (линија 4), планира и једна ка Реснику (линија 2), те отварање нових станица у Земун Пољу и Алтини (линија 1) и Кошутњаку (линија 2).

Аеродром „Никола Тесла” је у односу на сам град прилично изолован. До центра возе две аутобуске и једна минибус линија, а треба имати у виду и честе жалбе на "дивље" таксисте, који опседају путнике у околини престоничке ваздушне луке.

- С обзиром на то да се у последње две године знатно увећао број путника на аеродрому, неопходно је да путницима понудимо и нову, бољу услугу. Аеродром, захваљујући нашој националној авио-компанији, постаје регионални центар па је важно да се то испрати и одговарајућом инфраструктуром како би он могао даље да се развија. Важно је да од аеродрома имамо развијен адекватан шински систем који омогућава брзу везу са градом. То значи да више нисте приморани да долазите аутомобилом на аеродром, као што је то сада случај. Важна је и веза са осталим градовима, с обзиром на то да би линија ишла од аеродрома до нове аутобуске станице у Блоку 42 - каже градоначелник Синиша Мали.

И она не само да би користила туристима у транзиту већ и житељима насеља у близини самог аеродрома, као и онима који раде у оквиру ове ваздушне луке. Такође, ојачање железнице би у великој мери растеретило друмски саобраћај у Београду, који је, благо речено, проблематичан.

- Линија би ишла од уласка у насеље Сурчин поред Аеродрома „Никола Тесла”, па би се повезала на пругу Београд - Нови Сад и завршавала би се у станици Нови Београд. Дужина линије би била 16 километара и имала би шест станица, а возови би саобраћали у размаку од 15 минута у вршном сату, а на 30 минута ван вршног сата. На овај начин би ареодром био директно повезан са будућом главном аутобуском станицом у Блоку 42 - рекли су у кабинету градоначелника.

На овој линији су планирана три велика паркинга који би били у систему јавног превоза „паркирај и вози“: на почетној станици у Сурчину, станици на аутопуту код петље за аеродром и станици Земун. Такође, на овим стајалиштима били би аутобуски терминали.

Процена је да би у развој пројекта ширења железничких линија требало уложити више од 306 милиона евра до 2021. године, а од тога 145 милиона само за возни парк. Ипак, закључак је да би ово ипак била добра инвестиција, пошто је студија показала да ће на сваки евро капитала који се уложи у овај пројекат, зарада бити већа од 1,30 евра.

Планови стари 10 година

Планови о повезивању аеродрома и центра града железницом постојали су и пре десет година. Тадашњи главни градски архитекта Ђорђе Бобић истицао је да би популаризацију „Беовоза” требало урадити на већ постојећим железничким трасама. Ипак, све је остало на нивоу идеје.

Пруга ка Реснику 2018.

Линија ка Реснику би могла да почне да саобраћа већ од априла 2018. године, имајући у виду да се тренутно ради на реконструкцији те пруге, а разматра се и о повезивању Младеновца и Лазаревца железничким линијама са центром града.

Четврта линија била би Макиш - Карабурма (од Макишког поља, кроз тунел Макиш - Раковица до Карабурме), али је њена будућност уско повезана са развојем метроа.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер