петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Синиша Ковачевић: Уколико Србија дозволи да "Косово" уђе у УН, ништа их не може спречити да се уједине са Албанијом
Хроника

Синиша Ковачевић: Уколико Србија дозволи да "Косово" уђе у УН, ништа их не може спречити да се уједине са Албанијом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. септембар 2018.

 Потпредседник Народне странке Синиша Ковачевић потписао је данас петицију „Један потпис мења све“ и предочио да би решење за питање Косова и Метохије требало тражити у договору неких будућих, мудријих и одговорнијих српских и албанских политичара, без међународног мешања.

Ковачевић је, новинарима на Ђерам пијаци након што је потписао петицију којом се пледира да Косову не буде дата столица у Уједињеним нацијама, предочио да Косово „мора у државно-правном смислу заувек остати српско, у исто време мора бити довољно широк завичај за све Албанце које су тамо рађали децу и сахрањивали родитеље“.

Зато је потребно сачекати неке далековидије, мудрије и одговорније генерације политчара које ће то разумети, сматра Ковачевић.

Он је упозорио да, уколико се Косову одобри столица у УН, ништа не може да спречи две међународно-правно признате државе да се вољом својих грађана уједине.

То је онда велика Албанија и само је питање дана када ће јој се придружити Улцињ, западна Македонија или северна Грчка, указао је он и изнео сумњу да би то могао бити увод у трећи балкански рат.

Боље је сачекати неко прецизније, паметније и одговорније време и у међународном договору два народ тај проблем решити за свагда. Решење је у договору Срба и Албанаца – по мом мишљења – без посредника, без Брисела, Вашингтона или Москве. Нисам сигуран да је у интересу великих сила да се Балкан смири, оценио је Ковачевић.

Он је поновио да је Косово у државно-правном смислу српско, а у завичајном албанско.

Мислим да је отаџбина сваког Албанца око Тиране, као што је сваког од наших драгоцених Словака негде око Братиславе, а завичај око Старе Пазове, илустровао је Ковачевић.

Ковачевић не мисли да би брзоплето решење за питање Косова кориговао живот Срба на боље.

Упитан да ли је разграничење када председник Косова Хашим тачи каже да ће Србији вратити „поклон Леке Ранковића“, односно делове неких општина, Ковачевић је рекао како мисли да се ради о поклону Петра Стамболића, али да то треба консултовати историчаре.

Видите парадокс, оценио је он, ми ћемо вам вратити оно што је ваше.

Тако је у Хрушчев поклонио Крим, па видите докле је то довело, додао је Ковачевић.

Он је рекао да је прочитао бриселске споразуме, али да мисли да новинари треба да питају председника Александра Вучића „зашто своје прегворе таји, до те мере да их чува и од парламента“.

Сумњам да чак и чланови странке знају садржину преговора. Много је то одговорности и посла за једну главу и мислим да би му било лакше када би своје дилеме поделио са неким умним људима и потражио савет. Не можете бити интелектуалац опште праксе, оценио је Ковачевић.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер