петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сингапурски фотограф отишао је у Северну Кореју очекујући „мрачни казамат“ – дочекали га насмејани људи и хиљаде хектара усева
Хроника

Сингапурски фотограф отишао је у Северну Кореју очекујући „мрачни казамат“ – дочекали га насмејани људи и хиљаде хектара усева

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јануар 2015.

Када је фотограф из Сингапура по имену Арам Пан одлучио да посети Северну Кореју, очекивао је да ће га тамо дочекати "слична слика коју пласирају сви светски медији: сивило, репресија, и веома тужни људи", које је, како је рекао, видео на Би-Би-Сијевом документарцу. Међутим, оно што је затекао у овој држави оставило га је без текста - у позитивном смислу.

У овој комунистичкој држави Пан је затекао препуне пијаце, насмејане људе који уживају у великом аква-парку дизајнираном у западњачком стилу, као и хиљаде хектара усева, који су оповргли његово дотадашње мишљење да људи у Северној Кореји умиру од глади.

За разлику од оних туриста који су тврдили како су морали да крију своје фотоапарате током посете овој држави, Пан уопште није имао потребу за тим. Једноставно је питао за дозволу да фотографише, и моментално добио потврдан одговор.

- Већ дуго година Северна Кореја је у мени будила знатижељу. Просечна особа је вероватно видела више фотографија свемира него Северне Кореје. Ова земља је за мене представљала мистерију коју сам желео да разрешим - изјавио је Пан за британске медије.

Направио је план пута 2012. године, послао писану молбу властима Северне Кореје у којој је учтиво питао за дозволу да у њиховој земљи обави фотографски пројекат.

- Тако сам одлучио. Ја нисам неки подли папарацо који ће се шуњати и сликати кришом. Када нешто желим да фотографишем, ја питам за дозволу. Нисам тип који воли да упада у невоље - искрен је Пан.

На питање зачуђених британских новинара како је "успео да уђе у најтајнију и најзатворенију државу на свету" одговорио је: - Послао сам мејл. -

- На интернету постоји мноштво мејл адреса разних представништава владе у Северној Кореји. Све што реба да урадите је да потражите. Одговорили су ми на мејл, након чега сам се сатао са једним од њихових званичника. Било је лакше него што сам мислио. Прва предрасуда која је пала у воду - каже фотограф.

Арам Пан, човек који се бави фотографијом пејзажа, хотела и аутомобила, већ два пута био је гост Северне Кореје, а ове јесени планира да оде у трећу посету.

- Оно што је занимљиво је да су се туристичке агенције понудиле да спонзоришу мој пут, фасциниране тиме што неко путује у Северну Кореју. Већ су ми јавили да ће захваљујући мојим искуствима организовати сталне туре егозотичних путовања у ову државу - узбуђено говори Арам.

- Ствари које сам тамо видео и забележио својим фотоапаратом убедиле су ме да тамо није ни приближно лоше као што се прича. Људи живе нормално. када сам се вратио, наслушао сам се разних глупости скептика који су ми причали како је све то намештено.

Мислим, ко може наместити да цео град изгледа срећно и нормално? Или да посади на десетине хиљада хектара усева? Ту нема логике. Трудићу се да, макар својим познаницима, разбијем предрасуде које имају о Северној Кореји. То је нормална држава у којој људи живе као и свуда - изјавио је Пан у интервјуу за "Дејли мејл."

Арам Пан је изјавио да није имао никакав распоред наметнут од стране тамошњих власти, већ да је обилазио "шта је хтео, када је хтео."

Такође је додао да ниједна његова фотографија није прегледана, а камоли одузета.

На великом броју слика види се престоница Пјонгјанг, у којој све врви од живота, затим природа, изненађујуће развијена пољопривреда, плаже и један сасвим уобичајен живот становника ове азијске земље.

- Надам се да ће се из мог пројекта изродити нешто добро, и да ће људи увидети да је све што Северној Кореји фали - рука пријатељства. То је једна дивна земља са пријатељским људима - завршио је своју причу о посети Северној Кореји Арам Пан.

(В. Филиповић – Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер