четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Силвио Берлускони: Мање имигранта значи мање криминала
Хроника

Силвио Берлускони: Мање имигранта значи мање криминала

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 30. јануар 2010.

Рим– Полемика по питању имиграната у Италији и даље се не смирује: на само неколико недеља од крвавих сукоба у Розарну (Калабрија) Силвио Берлускони је поново подигао прашину изјавивши: „Мање имигранта значи мање криминала”.

Контроверзна порука упућена је на дугоочекиваном састанку у Ређо Калабрији, главном граду регије Калабрија (колевци једне од тренутно најјачих мафијашких организација Ндрангете), на коме је италијанска влада потписала званичан план о борби против мафије.

Како се истиче на састанку „мафија представља ужасну патологију италијанске државе” која ће бити уништена одузимањем имовине мафијашких босова.

Италија се тренутно налази на првом месту у свету када је реч о јачини мафијашких организација – Ндрангета, Коза ностра и Камора зарађују око 112 милијарди долара годишње, преноси италијанска штампа. По обиму зараде, од италијанске мафије јача је само само америчка и иза ње су и кинеска и јапанска.

Од почетка године Ндрангета је у два наврата упутила претеће поруке властима у Италији: 3. јануара поставивши бомбу испред тужилаштва у граду Ређо Калабрија; приликом посете председника Ђорђа Наполитана италијанској регији 21. јануара, у близини аеродрома Ређо Калабрије, пронађен је напуштен аутомобил с бомбама и оружјем.

Против криминала Италија ће се борити и смањивањем илегалне имиграције, истакнуто је на састанку у Калабрији.

Изјава италијанског премијера, којом се још једном илегална имиграција поистоветила с криминалом, наишла је на озбиљне критике пре свега Католичке цркве: „Наше статистике показују да постоји сличан, ако не и исти проценат криминала међу Италијанима и међу странцима”, поручио је генерални секретар Италијанског епископалног савета, монсињор Маријано Кроћата.

План о сузбијању илегалне имиграције већ је утврђен. Тако је министар унутрашњих послова Роберто Марони (отац контроверзног Закона о безбедности, којим је од јула 2009. илегална имиграција поистовећена с кривичним делом) изјавио да ће следеће недеље бити поручена још три патролна чамца властима у Либији. У мају протекле године свечано су уручена прва три патролна чамца либијској полицији како би се што ефикасније сузбила илегална имиграција морем првенствено са афричког континента. „У 2009. забележено је смањење од 74 одсто илегалне имиграције морем. Реч је о најважнијем податку у односу на све остале европске државе”, закључио је Марони.

У борби против мафије Берлускони је поново оштро осудио телевизијске серије које негују теме о мафији и изнад свега каљају углед италијанске државе. „Надам се да ће се ускоро прекинути са овом ружном навиком”, закључио је премијер.

Статистички подаци показују да је проценат криминала међу регуларним имигрантима у Италији незнатно виши у односу на Италијане: креће се између 1,23 и 1,4 одсто у односу на 0,75 одсто међу Италијанима. Истина је, потврђују и медији у Италији, да су највећи број преступа међу странцима починили управо илегални имигранти.

Ипак, 87 одсто пријављеног криминала међу илегалним имигрантима тиче се управо недостатка неопходне документације за регуларан боравак у Италији: дакле, како се наводи, на сваких пет заустављених илегалаца четворо се кривично гони због илегалног боравка.

Имиграција у Италији представља још врло младу појаву у односу на остале европске државе. Тренутно је четири и по милиона регуларних имиграната који чине 7,2 одсто садашње популације Италије. Број илегалних имиграната у односу на 2008. је смањен: тренутно их је 422.000. Овај феномен се ипак вртоглаво повећава: за десет година (од 1998. до 2008) број имигранта порастао је за 246 одсто.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер