петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Сиднеј морнинг хералд“: Кинески хакери 2007. украли кључне информације о дизајну авиона F-35
Хроника

„Сиднеј морнинг хералд“: Кинески хакери 2007. украли кључне информације о дизајну авиона F-35

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. јануар 2015.

Кинески хакери украли су кључне информације о дизајну борбеног авиона Ф-35, откривено је у тајним документима које је објавио бивши обавештајац Едвард Сноуден.

Како се наводи, инцидент се догодио 2007. године, а хакери су били "повезани са кинеским властима".

Документацију и обавештајне податке Агенције за националну безбедност САД (NSA) и њених партнера, пренео је немачки "Шпигел", уз подсећање да је о упаду у базе података америчке војне индустрије писао "Вашингтон пост" пре две године.

Документи које је открио бивши амерички обавештајац Едвард Сноуден садрже податке о напорима америчких обавештајаца да открију и да се "боре против кинеске сајбер шпијунаже".

Према објављеним подацима NSA, кинески сајбер шпијуни украли су велику количину осетљивих војних информација, укључујући "много терабајта података" који се односе на борбени авион Локид-Мартин Ф35 Лајтнинг II из заједничког програма САД, Британије, Италије, Канаде, Аустралије, Холандије и савезника, под називом "Џоинт страјк фајтер".

Документи који су процурели показују да украдена информација о дизајну укључује детаље о радарском систему авиона који се користи за идентификацију и праћење мете, детаљну схему мотора, методе за хлађење издувних гасова и др.

Иако су већ постојале тврдње да је Ф-35 био мета кинеске сајбер шпијунаже, Сноуденови документи представљају прву јавну потврду о томе да су веома осетљиви подаци били компромитовани.

Како наводе медији, Кина је овим потезом "прескочила" 25 година развоја и истраживања.

Стручњаци из области војне авијације спекулишу да дизајн нових кинеских борбених авиона "пете генерације" Ченгду Ј-20 и Шењанг Ј-31 је под великим утицајем украдених информација из САД, што значајно умањује супериорност САД и њених савезника у ваздуху, коју су дуго уживали.

Кинеска страна је одлучно одбацила наводе које је објавио "Шпигел".

"Ови наводни докази који се користе како би се неосновано напала Кина немају никаквог упоришта у реалности", поручили су из министарства спољних послова Кине.

(Сиднеј морнинг хералд)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер