четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Си Ђинпинг: Кина ће покушати да преузме титулу шампиона глобализације и слободне трговине од САД
Хроника

Си Ђинпинг: Кина ће покушати да преузме титулу шампиона глобализације и слободне трговине од САД

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. јануар 2017.

 Председник Кине Си Ђинпинг са великим жаром бранио је глобализацију и слободну трговину у свом говору на Светском економском форуму у Давосу, и послао индиректну поруку Доналду Трампу да ће Кина покушати да преузме титулу шампиона слодбодне трговине и тржишта од Америке.

Кинески председник се, без иједног помињања имена Доналда Трампа у свом једночасовном обраћању, обратио Трампу и нагласио да протекционистичке мере које планира да уведе воде само у "трговински рат у коме неће бити победника".

Након што се на маргинама самита сусрео са одлазећим председником САД Џоом Бајденом, Ђинпинг је истакао да је "од круцијалне важности за читав свет да Кина и САД имају стабилан однос пун сарадње.

Председник Кине је у том разговору истакао да су односи САД и његове земље прошли кроз "различите олује", али да су константно напредовали, као и да је Барак Обама био "коректан у намери да побољша односе две земље".

Пред инаугурацију Доналда Трампа у петак, Си Ђинпинг није пропустио прилику да истакне намеру Кине да преузме већу улогу на глобалној сцени уколико САД склизну у изолационизам.

- Инсистирање на протекционизму је попут закључавања у мрачну собу. То вас можда чува од ветра и кише, али такође спречава светло и ваздух да уђу - рекао је Ђинпинг.

Новоизабрани амерички председник Доналд Трамп своју кампању базирао је и на снажној протекционистичкој платформи, залажући се за "заштиту америчких компанија од нефер конкуренције из иностранства, пре свега Кине и Мексика".

Си Ђинпинг је рекао да су у почетку многи глобализацију видели као "Алибабину пећину пуну злата", али да је у међувремену она за неке постала као Пандорина кутија.

- До светске финансијске кризе и краха тржишта није дошло због глобализације и еконосмке либерализације, већ због незасите глади за профитом - рекао је Ђинпинг.

Водећи економиста "ИХС Маркита" др Нариман Беравеш истакао је да је кинески председник "веома артикулисано и интелигентно бранио глобализацију".

- Оно што је веома важно је што се Ђинпинг обавезао да ће отворити Кину за више директних страних инвестиција и увоза, притом уверивши све да Пекинг неће девалвирати валуту и тако угрозити светску економију. То је изузетно охрабрујућа порука - поручио је Беавеш за "Гардијан".

Кинески председник је додао да је светска економија попут "великог океана из којег је немогуће побећи".

- Сваки покушај да се пресече ток капитала, робе и људи, и тиме се из океана претвори у изолована језера једноставно неће бити могућ - поручио је председник Кине.

Он је истакао да је пут отварања Кине ка светском тржишту био веома "џомбаст, препун замки и препрека на сваком кораку".

- Међутим, ми смо научили да преживљавамо, и морамо да смогнемо храбрости да наставимо да пливамо у том великом океану - сликовито је закључио Ђинпинг.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер