уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Севим Дагделен: Брисел и Берлин приморавају Србију да призна Косово уколико жели да приступи ЕУ
Хроника

Севим Дагделен: Брисел и Берлин приморавају Србију да призна Косово уколико жели да приступи ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. мај 2016.

 Званични Берлин тражи од Београда да нормализује односе са Приштином, да то оконча правно обавезујућим споразумом, али не и да призна Косово., пишу "Новости".

За немачку владу сарадња наше земље са Москвом није у колизији са тежњом ка чланству у ЕУ, а политика војне неутралности је прихватљива, наводи овај лист.

Ови ставови наводе се у одговорима владе у Берлину на 31 питање које су поставили посланици Левице у Бундестагу, једине парламентарне странке чији се политичари противе независности Косова и ширењу НАТО.

Више питања односило се на војну сарадњу Србије са Русијом, а у одговорима кабинета наводи се и да усмерење Србије ка ЕУ није у супротности са сарадњом Београда и Москве, па чак ни када је та сарадња војна.

За немачку владу односи Београда и Приштине треба да се темеље на преговарачком оквиру који је Србија потписала у јануару 2014, а који захтева да до краја преговора са ЕУ дође до "свеобухватне нормализације односа Србије и Косова у форми правно обавезујућег документа", али не захтева "признавање од стране Србије".

Посланица Севим Дагделен, која је и чланица Одбора Бундестага за спољне послове, међутим, овакве ставове Брисела и Берлина за "Новости" тумачи као "фактичко приморавање" Србије да призна Косово уколико жели да приступи ЕУ.

"НАТО, противљење Русији и признавање Косова, као услов за улазак Србије у ЕУ, јесу кршење закона и само ће створити нову дестабилизацију на Балкану. Безбедност у Европи могуће је градити само са Русијом, а не радећи против ње. Грађани Србије великом већином противе се чланству у НАТО. Скандалозно је то што ЕУ хоће још једном да погази основна демократска начела", оцењује Дагделен.

Левицу је занимало и како на позицију Србије утиче Индивидуални партнерски акциони план (ИПАП) који је Београд пре годину дана закључио са НАТО, а из владе им је одговорено да овај документ не говори ништа о евентуалном будућем чланству у Алијанси, нити се коси са војном неутралношћу Србије.

Међу захтевима немачке владе је и да Србија, као кандидат за чланство у Унији, све више усклађује своју спољну и безбедносну политику са Бриселом. Из Берлина поручују и да немају никаква сазнања о страдању српских дипломата у Либији, што је такође било једно од питања.

(Вечерње новости-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер