уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Северна Кореја одбила да учествује на састанку Савета безбедности УН посвећеној људским правима у тој земљи
Хроника

Северна Кореја одбила да учествује на састанку Савета безбедности УН посвећеној људским правима у тој земљи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. децембар 2014.

УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ -  Северна Кореја је саопштила да неће учествовати на данашњем састанку Савета безбедности на коме ће се први пут разматрати суморна ситуација са људским правима у тој земљи.

Последњих неколико дана пажња је усмерена на Северну Кореју пошто је администрација америчког председника Барака Обаме у петак окривила Пјонгјанг за сајбер напад на Сони због филма "Интервју" чија је тема измишљена завера ЦИА за убиство севернокорејског лидера Ким Џонг-Уна.

Пјонгјанг оптужује Сједиње Државе и њене савезнике да користе питање људских права као оружје за свргавање руководства земље. Пјонгјанг је, такође, назвао десетине људи који су побегли из земље и помагали истраживачкој комисији "људским шљамом", пренео је АП.

Ако Савет безбедности предузме било какву акцију, "можда ћемо предузети неопходне мере", рекао је севернокорејски дипломата Ким Сонг агенцији АП у петак али није изнео детаље.

Северна Кореја је већ упутила оштро упозорење прошлог месеца, запретивши да ће наставити са нуклеарним тестовима пошто је Комитет за људска права Генералне скупштине УН гласао да се питање људских права у тој земље упути на Савет безбедности.

Нуклеарни програм Северне Кореје већ је годинама на дневном реду Савета безбедности, али данашњи састанак отвара врата за ширу расправу о злоупотребама из недавног извештаја, укључујући глад и сурови политички систем логора у којима се налази до 120.000 затвореника. Пјонгјанг је одбацио закључке истраге, али никад није дозволио истрагу у земљи.

Две трећине чланова Савета безбедности формално је овог месеца затражило да питање стања људских права у Северној Кореји буде стављено на дневни ред, истичући да крсење људских права "прети да има дестабилизујући утицај на регион".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер