петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шест српских компанија на листи највећих у централној Европи
Хроника

Шест српских компанија на листи највећих у централној Европи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. септембар 2009.

Шест српских фирми пласирало се на листу 500 компанија из централне Европе са највећим приходима, саопштили су данас представници ревизорске куће "Дилојт". Нафтна индустрија Србије (НИС) је са приходом од 3,7 милијарди евра рангирана на 28. месту, Електропривреда Србије (ЕПС) је на 96. месту, а на листи су још и Делта макси на 101. месту, ПТТ Србија на 125, Ју-Ес Стил на 183. месту и Србијагас на 287. месту.

Исте компаније из Србије биле су укључене и на претходну ранг листу, само што је Телеком раније био посебно рангиран, а сада су његови приходи укључени у консолидовани рачун ПТТ-а. Удео Србије у броју компанија на листи је 1,2 одсто, а српске фирме у укупном износу прихода компанија са листе учествују са 1,5 одсто.

Дилојт је рангирао и 50 банака у централној Европи по висини активе, али међу њима нема ниједне из Србије, док се на листи највећих осигуравајућих друштава налазе Дунав осигурање из Београда на 46. месту и ДДОР Нови Сад на 50. месту. На првом месту листе банака налази се мађарска ОТП банка, а на листи осигуравајућих друштава пољски ПЗУ.

"На резултате пословања највише је утицала светска економска криза, тако да је 76 одсто
анализираних компанија имало пад прихода", указао је директор сектора за финансијско саветовање у "Дилојту" Дарко Станисавић.

Он је додао да првих 10 места на ранг листи највећих компанија у централној Европи заузимају компаније из сектора енергетике - 151, њих 149 се бави трговином робом широке потрошње, а 114 је из производног сектора. На првом месту је, као и прошле године, пољска нафтна компанија ПКН Орлен, а за њим следе мађарски Мол и украјински Метинвест, речено је на представљању листе.
Како је наведено, највећи број компанија је из Пољске, захваљујући томе што у тој земљи није било рецесије.

На листи има 187 компанија из те земље, што је 37 одсто укупног броја компанија на листи, Чешка има 69 компанија на листи, а за њима следе мађарске, украјинске и румунске фирме. Од земаља бивше Југославије, најзаступљенија је Словенија са 22 фирме на листи, од којих је најбоље пласиран Петрол на 41. месту, док је Меркатор на 46. месту.

Од 11. компанија из Хрватске, на најбољој 25. позицији је Агрокор, а затим ИНА на 27. месту.
Једина македонска компанија која се нашла на листи је Рафинерија нафте ОКТА, на 344. месту, док компаније из Црне Горе и Босне и Херцеговине нису пласиране на листи 500 најуспешнијих у региону.

(Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер