среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шеснаест Срба на списку Еулекса због "кривичних дела" почињених у последње три године
Хроника

Шеснаест Срба на списку Еулекса због "кривичних дела" почињених у последње три године

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. април 2014.

Косовска Митровица – За кривична дела почињена у последње три године, шеснаест Срба са севера Косова и Метохије мораће после Ускрса да се јаве у базу Еулекса у јужној Митровици, сазнаје „Политика”.

„Лицима која се налазе на овом списку Еулекса било као осумњичени било као сведоци, биће упућен позив када треба да се јави мисији ЕУ”, каже наш извор који истиче да се не ради о кривичним делима која су почињена у време рата 1999. године, за која су већ двојица Срба осумњичена и налазе се у притворској јединици у Косовској Митровици.

Незванично се сазнаје да се лица са овог Еулексовог списка позивају због убиства косовског полицајца, припадника РОСУ Енвера Зумберија, 25. јула 2011. године, у општини Зубин Поток надомак сада интегрисаног прелаза Брњак, али и због постављања барикада на северу КиМ.

Са сазнањима до којих смо дошли очигледно нису упознати челници Срба са севера Косова. Вучина Јанковић, градоначелник општине Звечан, каже да за нови списак осумњичених Срба није чуо: „То чујем од вас”. Он је поновио став градоначелника из четири општине, четворочланог Управљачког тима, али и начелника Косовскомитровичког округа, да је Еулекс непожељан на територији северног Косова после хапшења Радована Радића у Зубином Потоку, али и најновијег, својеврсног „киднаповања” Небојше Вујачића, дипломираног правника из северне Косовске Митровице, радника „Поште Србије”.

На списку и због постављања барикада: Зубин Поток, октобар 2011. године

– Еулекс не доприноси смиривању тензија и узнемирености народа, јер свако стрепи да ће бити један од оних које Еулекс хапси. Ми јесмо за владавину права, али не видимо како другачије да скренемо Еулексу пажњу на њихово нецивилизовано понашање, осим да и ми, руководства четири општине, прекинемо сарадњу с њима. Договорили смо се да убудуће не одлазимо на редовне састанке с представницима ове мисије, што је иначе било уобичајено током ових година – каже за „Политику” Вучина Јанковић, уз нагласак да уколико Еулекс настави са својим акцијама неће моћи да спрече, што би се рекло, догађање народа.

На питање новинара „Политике” да ли се под термином „непожељни на северу Косова” подразумева и то да је Еулексу забрањено и стопирано кретање на територији четири општине, као што је својевремено народ постављајући барикаде спречавао да џипови ове мисије крстаре друмовима севера, Јанковић одговара:

– Ми нисмо то тако дефинисали, али појам „непожељан” подразумева да су представници мисије ЕУ тачно протумачили наше изјашњавање.

Последње хапшење Вујачића, којег су представници Еулекса у шест сати ујутру ухапсили без претходног обавештавања представника локалне самоуправе и припадника косовске полиције, задужених за север, повећало је узнемиреност међу грађанима.

Убрзо по хапшењу огласили су се градоначелници четири општине, изабрани представници привременог већа са севера Косова – дошло је до „киднаповања”, што је Еулекс одмах демантовао наводећи да прима к знању изјаве, али да не дели њихов став да је хапшење осумњиченог по налогу тужиоца отмица. Како стоји у саопштењу Еулекса достављеном „Политици”, мисија би поздравила сваки конструктиван приступ примени владавине права на северу Косова. Еулекс је спреман да допринесе, заједно са полицијом Косова, у обезбеђивању области које градоначелници одреде на легитиман начин.

Б. Радомировић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер