Početna strana > Hronika > Serž Bramerc: Završen problematičan deo saradnje sa Srbijom
Hronika

Serž Bramerc: Završen problematičan deo saradnje sa Srbijom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. decembar 2011.

NjUJORK -Glavni tužilac Haškog suda Serž Bramerc izjavio je u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija da je hapšenjem bivšeg komandanta vojske bosanskih Srba Ratka Mladića i nekadašnjeg predsednika Republike Srpske Krajine Gorana Hadžića, optuženih za ratne zločine, završen problematičan deo saradnje sa Srbijom, koja sada ide pozitivnim tokom.

Bramerc je najavio da će do sledećeg izveštaja Savetu bezbednosti UN pratiti napore Srbije da istraži kako su haški begunci, uključujući Mladića i Hadžića, tako dugo izbegavali hapšenje, ali i da procesuira osobe koje su beguncima pružale utočište.

Tokom mog poslednjeg boravka u Beogradu video sam da je vrlo malo učinjeno u tom smislu, rekao je Bramerc.

On je odao priznanje dobrom radu predsednika Srbije Borisa Tadića, Nacionalnog saveta za bezbednost, Akcionog tima i operativaca bezbednosnih službi.

Zahvalni smo Nacionalnom savetu za saradnju, koji nam na vreme pruža informacije neophodne za rad, izjavio je Bramerc.

On je ocenio da je međunarodna zajednica ostvarila pritisak, kako bi Srbija izabrala odgovornost umesto nekažnjivosti zločina, vladavinu prava umesto pogrešne lojalnosti ratnim zločincima.

Redovni šestomesečni izveštaj je sredinom novembra iz Haga poslat u UN, a Bramerc je tokom nedavne posete Beogradu rekao da Tribunal nema novih uslova za Srbiju.

On je tada istakao da pitanje sprovođenja istrage o mreži pomagača bivših haških begunaca, koje je bilo među temama razgovora sa srpskim vlastima, spada u tehničke aspekte saradnje Srbije sa tim sudom.

Bramerc je u svom šestomesečnom izveštaju, u koji je Tanjug imao uvid, naveo da je Srbija hapšenjem Ratka Mladića i Gorana Hadžića, ispunila ključnu obavezu prema Haškom tribunalu i uspešno okončala saradnju s tim sudom u ovom važnom poglavlju.

Podsećajući da je Mladić uhapšen krajem maja, a Hadžić u julu i da su obojica optuženika u kratkom roku izručena Hagu, Bramerc je istakao da ta hapšenja predstavljaju za Tribunal i međunarodnu pravdu "prekretnicu za pamćenje".

Haški tužilac je izrazio uverenje da će Srbija nastaviti da, kao i dosad, brzo, profesionalno i na zadovoljavajući način odgovara na zahteve Haškog tužilaštva vezane za dokumentaciju i arhivski materijal, kao i da će i dalje omogućavati pristup svedocima.

U izveštaju o saradnji Hrvatske sa Tribunalom, glavni haški tužilac je kritikovao visoke hrvatske zvaničnike zbog izjava u javnosti posle presude Anti Gotovini u Haškom tribunalu.

Izjave kakve su dali pojedini hrvatski zvaničnici posle presude Gotovini "podrivaju rad Tribunala i sprečavaju pomirenje", ocenio je Bramerc.

On je posebno izrazio nezadovoljstvo zbog toga što Tužilaštvo još nije dobilo informacije o nestaloj vojnoj dokumentaciji vezanoj za operaciju hrvatske vojske "Oluja" u avgustu 1995. godine.

Govoreći o saradnji Bosne i Hercegovine, haški tužilac je pozitivno ocenio nivo saradnje oba entiteta i države, ali je ukazao na spor napredak u procesuiranju optuženih za ratne zločine pred domaćim pravosuđem.

On je izrazio zabrinutost zbog čestih političkih napada na pravosuđe u BiH i pozvao sve političare u toj zemlji da podrže procesuiranje po optužbama za ratne zločine.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner