четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Завршен проблематичан део сарадње са Србијом
Хроника

Серж Брамерц: Завршен проблематичан део сарадње са Србијом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. децембар 2011.

ЊУЈОРК -Главни тужилац Хашког суда Серж Брамерц изјавио је у Савету безбедности Уједињених нација да је хапшењем бившег команданта војске босанских Срба Ратка Младића и некадашњег председника Републике Српске Крајине Горана Хаџића, оптужених за ратне злочине, завршен проблематичан део сарадње са Србијом, која сада иде позитивним током.

Брамерц је најавио да ће до следећег извештаја Савету безбедности УН пратити напоре Србије да истражи како су хашки бегунци, укључујући Младића и Хаџића, тако дуго избегавали хапшење, али и да процесуира особе које су бегунцима пружале уточиште.

Током мог последњег боравка у Београду видео сам да је врло мало учињено у том смислу, рекао је Брамерц.

Он је одао признање добром раду председника Србије Бориса Тадића, Националног савета за безбедност, Акционог тима и оперативаца безбедносних служби.

Захвални смо Националном савету за сарадњу, који нам на време пружа информације неопходне за рад, изјавио је Брамерц.

Он је оценио да је међународна заједница остварила притисак, како би Србија изабрала одговорност уместо некажњивости злочина, владавину права уместо погрешне лојалности ратним злочинцима.

Редовни шестомесечни извештај је средином новембра из Хага послат у УН, а Брамерц је током недавне посете Београду рекао да Трибунал нема нових услова за Србију.

Он је тада истакао да питање спровођења истраге о мрежи помагача бивших хашких бегунаца, које је било међу темама разговора са српским властима, спада у техничке аспекте сарадње Србије са тим судом.

Брамерц је у свом шестомесечном извештају, у који је Танјуг имао увид, навео да је Србија хапшењем Ратка Младића и Горана Хаџића, испунила кључну обавезу према Хашком трибуналу и успешно окончала сарадњу с тим судом у овом важном поглављу.

Подсећајући да је Младић ухапшен крајем маја, а Хаџић у јулу и да су обојица оптуженика у кратком року изручена Хагу, Брамерц је истакао да та хапшења представљају за Трибунал и међународну правду "прекретницу за памћење".

Хашки тужилац је изразио уверење да ће Србија наставити да, као и досад, брзо, професионално и на задовољавајући начин одговара на захтеве Хашког тужилаштва везане за документацију и архивски материјал, као и да ће и даље омогућавати приступ сведоцима.

У извештају о сарадњи Хрватске са Трибуналом, главни хашки тужилац је критиковао високе хрватске званичнике због изјава у јавности после пресуде Анти Готовини у Хашком трибуналу.

Изјаве какве су дали поједини хрватски званичници после пресуде Готовини "подривају рад Трибунала и спречавају помирење", оценио је Брамерц.

Он је посебно изразио незадовољство због тога што Тужилаштво још није добило информације о несталој војној документацији везаној за операцију хрватске војске "Олуја" у августу 1995. године.

Говорећи о сарадњи Босне и Херцеговине, хашки тужилац је позитивно оценио ниво сарадње оба ентитета и државе, али је указао на спор напредак у процесуирању оптужених за ратне злочине пред домаћим правосуђем.

Он је изразио забринутост због честих политичких напада на правосуђе у БиХ и позвао све политичаре у тој земљи да подрже процесуирање по оптужбама за ратне злочине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер