петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц у УН: Ситуација се драматично погоршала због негирања ратних злочина и слављења њихових починилаца; Кармел Ађијус: Београду је затражено да Хагу врати случајеве Вјерице Радете и Петра Јојића, али је уложена жалба
Хроника

Серж Брамерц у УН: Ситуација се драматично погоршала због негирања ратних злочина и слављења њихових починилаца; Кармел Ађијус: Београду је затражено да Хагу врати случајеве Вјерице Радете и Петра Јојића, али је уложена жалба

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. јул 2019.

Главни тужилац међународног суда у Хагу Серж Брамерц упозорио је пред Саветом безбедности УН, да се у бившој Југославији "ситуација драматично погоршала" због негирања ратних злочина и слављења њихових починилаца.

"У бившој Југославији се ситуација драматично погоршала. Прошле седмице за време обележавања 24. годишњице геноцида у Сребреници, посланик у парламенту Србије је то назвао бриљантном војном операцијом", навео је Брамерц, као пример ревизионизма, док је Савету безбедности подносио редован извештај о раду хашког тужилаштва.  

Према званичном твитер налогу суда у Хагу, Брамерц је рекао да "негирање (злочина) и глорификација (починилаца) спречавају помирење народа у бившој Југославији". 

"Међународна заједница изневерила је жртве у Руанди и бившој Југославији, оставши по страни када су били чињени злочини. Не смемо их поново изневерити сада тиме што нећемо дићи глас против негирања и глорификације", подвукао је Брамерц. 

Он је рекао и да "тешка злочиначка дела против правосудног процеса морају бити откривена и процесуирана. Сведоци морају бити заштићени од узнемиравања и интегритет наших пресуда мора бити обезбеђен".

Брамерц је рекао да пресуда којом је суд у Хагу осудио бившег лидера босанских Срба Радована Караџића на доживотни затвор због геноцида у Сребреници и других злочина је "снажан показатељ о томе да, када међународна заједница остане одлучна, правда може и хоће превладати". 

Главни тужилац судског Механизма, правног наследника Хашког трибунала, рекао је и да се "у бившој Југославији морају процесуирати још хиљаде предмета" повезаних са ратним злочинима. 

"Регионална сарадња мора бити појачана. Тужилаштво Механизма ће помоћи процес прослеђивања предмета, који се тичу званичника средњег ранга, из земаља у којима су злочини почињени у земље у којима сада живе осумњичени", рекао је Брамерц. 

Он је казао да су се "земље бивше Југославије обавезале да повећају темпо процесуирања ратних злочина и да у значајној мери смање број нерешених предмета. Постизање ових циљева зависи од континуиране и појачане помоћи Тужилаштва Механизма у Хагу".

Савет СБ између осуде глорификовања ратних злочинаца и мита „о искључивој кривици Београда“

Представници више чланица Савета безбедности Уједињених нација осудили су глорификовање ратних злочинаца и негирање геноцида у Сребреници и Руанди, али је представник Русије оценио да је Хашки трибунал створио мит о искључивој кривици Београда за ратове на Балкану.

Изражавамо забринутост због глорификације злочинаца, изјавила је представница Сједињених Америчких Држава на данашњој седници, посвећеној раду хашког Међународног механизма судова за ратне злочине. Она је рекла да САД осуђују порицање истине и негирање човечности суседа.

Представник Француске је земље са територије бивше Југославије позвао на међусобну сарадњу, као и на сарадњу са Међународним механизмом у Хагу.То је важно за регионалну стабилност и будућност Западног Балкана, оценио је представник Француске, наводећи да у његовој земљи негирање геноцида представља кривично дело.

Представница Велике Британије је изјавила да ограничена сарадња правосудних органа отежава испуњење правде. Порицање геноцида се наставља. То је додатна претња стабилности региона, оценила је британска представница.

Уз тврдњу да је Хашки трибунал створио мит о искључивој одговорности Србије за ратове на Балкану, представник Русије је навео да је Међународни механизам наставио такву праксу, пошто је казну од 40 година затвора бившем председнику Републике Српске Радовану Караџићу, изречену због геноцида, преиначио у доживотну робију. Идентичну казну је, поводом оптужбе за геноцид, добио и некадашњи командат Војске Републике Српске Ратко Младић, рекао је представник Русије.

Поводом поступка против функционера Српске радикалне странке Вјерице Радете и Петра Јојића, оптужених за непоштовање суда, због претњи сведоцима, руски представник је изјавио да Међународни механизам на тај начин покушава да продужи свој живот.

Представник Русије је изразио забинутост за Младићево здравље и додао да Москва неће финансирати буџет Уједињених нација предвиђен за деловање Међународног механизма.

Кармел Ађијус на седници Савета безбедности УН о Радети и Јојићу, захтеву упућеном Београду и жалби

Председник хашког Међународног механизма судова за ратне злочине Кармел Ађијус изјавио је на седници Савета безбедности Уједињених нација да је свет 1994. и 1995. године био сведок геноцида у Руанди и Сребреници.

Ађијус је рекао да је Савет безбедности УН овластио Хашки трибунал да суди одговорнима за ратне злочине и да то треба да наставе да раде национална правосуђа, а не политичари.

Правда има много непријатеља, који желе да злочини почињени широм света остану некажњени, изјавио је Ађијус.

Према његовим речима, од Београда је затражено да Хагу врати случајеве чланова Српске радикалне странке Вјерице Радете и Петра Јојића, који су оптужени за непоштовање суда, односно застрашивање сведока. Ађијус је навео да је Србији упућен захтев да то учини без одлагања, али да је Београд уложио жалбу.

Говорећи о жалби бившег команданта Војске Републике Српске Ратка Младића, осуђеног због геноцида на доживотну робију, и суђења некадашњим руководиоцима Ресора државне безбедности Србије Јовици Станишићу и Франку Симатовићу, оптуженим за ратне злочине у Хрватској и Босни и Херцегови, Ађијус је навео да се пресуде очекују следеће године.

(Фонет, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер