четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц у Београду тражи објашњење због чега је Ратко Младић и даље на слободи
Хроника

Серж Брамерц у Београду тражи објашњење због чега је Ратко Младић и даље на слободи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. новембар 2010.

Главни тужилац Хашког суда тражиће објашњење због чега су Ратко Младић и Горан Хаџић и даље на слободи. "Важан је резултат а не труд".

Главни тужилац Хашког суда, Серж Брамерц, боравиће у понедељак у Београду где ће са српским званичницима разговарати о сарадњи Србије са тим судом.

Серж Брамерц треба да у децембру поднесе извештај о сарадњи Србије са Хашким судом Савету безбедности УН.

Он ће се у Београду састати са председником и премијером Србије, Борисом Тадићем и Мирком Цветковићем, председником Националног савета за сарадњу с Трибуналом, Расимом Љајићем и шефом Акционог тима Владимиром Вукчевићем.

Сматра се да ће Брамерц од саговорника затражити објашњење због чега су Ратко Младић и Горан Хаџић и даље на слободи.

Иако је уочи Брамерцовог доласка награда за инфомацију које би довела до хапшења Ратка Младића повећана са милон на десет милона евра, а после дуже времена јавност је могла да види и једну од акција потраге за хашким бегунцима, Расим Љајић не верује да је то довољно за хашког тужиоца.

"Међународна заједница не мери више наше напоре, нити сав труд који улажемо и огромни капацитет који су усмерени ка лоцирању Ратка Младића и Горана Хаџића. Сад је потпуно јасно да ће се мерити само наш резултат, а резултат је Младић у Хагу", рекао је Расим Лајић.

Због тога што Младић и Хаџић нису у Хагу, после великог разумевања и неколико позитивних извештаја, Брамерц у последње време све чешће критикује Србију.

"Након једног кооперативног приступа Србије решавању косовског питања, вероватно је постојао страх у тужилаштву Трибунала да Хаг, условно речено, постаје другоразредна тема и да ће Србија имати приступ европским интеграцијама без даљег политичког условљавања које се тиче сарадње са Хашким трибуналом. Зато су уследиле оштре оцене и критике од стране само тужиоца" тврди Расим Љајић.

Београдски новинар, Љиљана Смајловић, каже да Брамерц свакако неће рећи да Београд остварује пуну сарадњу са Трибуналом, али и да српски званичници не морају много да страхују од његовог извештаја.

Она тврди да ће за званични Београд бити много важнија следећа Брамерцова посета за шест месеци јер ће у то време и Европска комисија одлучивати о томе да ли Србији да додели статус земље кандидата за чланство ЕУ-а без чега власти у Београду, по њеној оцени, не желе да изађу на следеће изборе.

Љиљана Смајловић ипак очекује објективан извештај, јер, како наводи, нико не може да оспори да власт у Србији ради на хапшењу хашких бегунаца.

"Мислим да ће овај извештај да одрази уверење у Бриселу и претпостављам у Хагу да у Београду постоји политичка воља за хапшење Раткла Младића и да то није сметња. Сметња је што не функционише тзв.-а безбедност и сарадња грађана и да је то главни разлог зашто власти не могу да пронађу Ратка Младића", каже Љиљана Смајловић.

Иначе у мање више свим осталим сегментима сарадње Србије са Хашким судом нема више спорних тачака.

Београд је омогућио Хашком суду увид у све тражене документе, а 55 сведока ослобођено је обавезе чувања тајне.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер