среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Серж Брамерц: Похвале Србији, покуде Хрватској
Хроника

Серж Брамерц: Похвале Србији, покуде Хрватској

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. новембар 2009.

Главни тужилац Хашког трибунала Серж Брамерц задовољан је тренутним степеном напора које власти у Београду улажу да би ухапсиле преосталу двојицу бегуанца, Ратка Младића и Горана Хаџића, сазнаје РТС у круговима блиским Савету безбедности у Њујорку, који су имали увид у нови извештај који шеф тужилаштва у Хагу треба да представи Савету безбедности 3. децембра.

И даље, међутим, остаје нејасно да ли ће та оцена бити довољна за деблокаду наставка евроинтеграција Србије. Брамерц у истом извештају оштро критикује Хрватску због несарадње. Дипломате у ЕУ сматрају да би то могло бити довољно за одмрзавање Привременог споразума о стабилизацији и придруживању између Србије и ЕУ, који Холандија блокира управо због Хашког суда.

Брамерц не употребљава израз пуна сарадња, али каже да је, цитирамо, "задовољан тренутним степеном напора" које у сарадњи са његовом канцеларијом улажу власти Србије. Ово је трећи по реду Брамерцов извештај у коме тужилац оцењује да је Србија направила напредак у сарадњи са Трибуналом у Хагу, али први у коме се експлицитно наводи да очекује да би акције које се спроводе могле да доведу до хапшења Младића и Хаџића.

Тужилац даље констатује да је Акциони тим Србије за хапшење преосталих бегунаца подигао ефикасност операција и побољшао координацију између владиних тела и безбедносних служби.

Истовремено, према изворима из ЕУ који су имали увид у садржај најновијег Брамерцовог извештаја, пише загребачки дневник, главни хашки тужилац изражава незадовољство истрагама и поступцима које Хрватска предузима у вези са "топничким дневницима", у којој су сви подаци о гранатирању Книна у време акције "Олуја".

Канцеларија главног тужиоца сматра да су резултати до којих је дошла радна група "ограничени", као и да "ниједан од тражених артиљеријских докумената није пронађен". Наводи се и да је истражен само мали број трагова идентификованих за евентуалну истрагу о несталим војним документима.

Тужилаштво наводи да очекује наставак истраге хрватских власти и проналажење и предају тих докумената пре завршетка суђење генералу Анти Готовини.

Хрватска војска је под командом генерала Готовине у време "Олује" топовима тешко бомбардовала Книн. Против генерала је у Хагу подигнута оптужница због ратних злочина, а после бекстава и четворогодишњег скривања ухапшен је 2005. на Канарским острвима и пребачен у Хаг.

Проблем сарадње Хрватске са Трибуналом отвара се као главни препрека за наставак процеса придруживања те државе Европској унији.

У ЕУ, пише Јутарњи лист, нису оптимисти ни када је реч о одмрзавању отварања поглавља о правосуђу са Хрватском.

Холандски министар иностраних послова Максим Ферхаген неколико је пута рекао да ће његова земља о овом случају одлучивати по принципу "строги, али праведни".

Због таквог става, неки у ЕУ сматрају да ће Холандија вероватно остати уздржана према наставку преговора на релацији Хрватска–ЕУ.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер