субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Трифуновић: Позивам Дејвида Мекалистера да буде медијатор у преговорима за фер изборе у Србији
Хроника

Сергеј Трифуновић: Позивам Дејвида Мекалистера да буде медијатор у преговорима за фер изборе у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. август 2019.

 Председник Покрета слободних грађана (ПСГ) Сергеј Трифуновић позвао је председника Одбора за спољне послове Европског парламента Дејвида Мекалистера да буде медијатор у преговорима за фер изборе у Србији.

Трифуновић је у отвореном писму позвао Мекалистера да под патронатом Европске уније организује дијалог представника власти и опозиције из Србије, уз учешће цивилног друштва и новинарских удружења, како би се дошло до договора о реалном оквиру у ком би били одржани избори 2020. године.

Председник ПСГ-а је у писму подсетио да би редовни парламентарни избори у Србији требало да се догоде 2020. године, али да у последњих неколико недеља већина опозиционих странака озбиљно разматра бојкот ових избора, пошто не постоје услови да они буду фер и поштени.

„ПСГ разуме да је учешће на изборима и касније у парламенту камен темељац демократског друштва, и ми ћемо се борити за изборне услове до самог краја. Ми смо узели учешће у округлим столовима на којима су разговарали власт и опозиција, али ови разговори нису довели ни до каквог напретка и упитно је да ли ће се више и организовати“, навео је Трифуновић.

Он сматра да би медијација Мекалистера била значај корак у превазилажењу тренутне кризе и оцењује да би као у случају Северне Македоније институције ЕУ морале бити спремне да раде са странкама, да осигурају пуну примену свих договора који би били постигнути.

„Такође, желимо да подигнемо пажњу о потреби за извештајем који би јавно и директно указао на проблеме у систематским проблемима у владавини права. ‘Прибе извештаји’ су се у Северној Македонији показали као добар корак у усвајању препорука и побољшању како владавине права тако и бољих изборних услова“, написао је Трифуновић.

Пошто су се све велике владајуће и опозиционе странке сагласиле за приступ Србије у Европску унију, по оцени Трифјуновића „једино што има смисла“ је да пристану на овај формат у ком би ЕУ била медијатор који би помогао да се избегне озбиљна политичка криза.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер