Хроника

Сергеј Трифуновић: Европски парламент и Европска комисија треба званично да констатују да се Србија налази у стању заробљене државе

Штампа
петак, 24. јануар 2020.

 Председник Покрета слободних грађана (ПСГ), упутио је писмо европарламентарцима који су посредовали у дијалогу између власти и опозиције око изборних услова у Србији, Тањи Фајон и Владимиру Билчику, у коме је образложио одлуку да ПСГ не учествује на изборима који ће се одржати у априлу.

Том приликом је позвао Европски парламент и Европску комисију да направе извештаје о стању владавине права и слободи медија у Србији, чиме би се и званично констатовало да се Србија налази у стању заробљене државе.

У писму се подсећа да је ПСГ учествовао у свим рундама дијалога који је инициран Трифуновићевим писмом Дејвиду Мекалистеру :

- Укључивање европарламентараца дало нам је наду да ће преговори добити на тежини и довести до промене ситуације. За нас су кључни елементи за слободне изборе слобода медија и владавина права, што је подразумевало промену састава РЕМ-а, отварање РТС-а и спречавање злоупотребе државних ресурса од стране власти у изборној кампањи. На жалост СНС није испунио ништа од онога на шта се обавезао у закључцима дијалога - наводи се у тексту.

Трифуновић је образложио је да су се власти обавезале да ће до 31. децембра изабрати три, а променити два члана РЕМ, "што ни до данас није окончано, а људи који су изабрани за нове чланове не гарантују да ће во тело прорадити".

Такође, пише и да "на Јавном сервису дошло је до једног круга гостовања лидера опозиције, али то није ни изблиза ономе што се очекује како би сви добили равноправан третман, као и да су у Надзорни одбор који је оформила Народна скупштина Републике Србије ушли су људи који су на изборима 2017. године подржали кандидатуру Александра Вучића, а неки од њих су узели учешће на листи СНС за градске изборе у Београду 2018. године".

- Одлука ПСГ да не учествује на изборима није донета олако. Трудили смо се да будемо конструктивни и да понудимо јасне и оствариве циљеве које власт може да испуни. Али сада морамо бити искрени према нашим бирачима и члановима који су са доста резерве подржали наше напоре. Није дошло до конкретног побољшања изборних услова, и ми сада морамо да се окренемо једином методу који је остао како бисмо привукли пажњу на огромне проблеме с којима се суочава демократија у Србији, тако што нећемо учествовати на нефер и нелегитимним изборима - наводи Сергеј Трифуновић.

Такође, каже и да је "сада је јасно више него икад да је Србија заробљена држава са заробљеним медијима, која је у истом или можда горем стању него што је била Северна Македонија када је Европска унија посредовала у решавању кризе 2015. године".

- Због тога позивамо Европски Парламент да направи независну радну групу која ће направити извештај о слободи и функционисању медија у Србији, а такође позивамо Европску Комисију и Директорат за проширење да направе независну радну групу правних стручњака који ће анализирати стање о заробљеној држави и институцијама и тиме истакну кључне проблеме које би требало поправити по моделу „Приебе извештаја“ који је направљен од Европске Комисије за надгледање стања владавине права у Северној Македонији током 2015. године. Наша политичка борба за слободну, демократску и европску Србији неће престати због тога што не учествујемо на изборима. Напротив наставићемо да се боримо за све вредности и слободе које постоје у другим земљама Европе и радити са европским партнерима и институцијама да остваримо ове циљеве - закључује Сергеј Трифуновић.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]