субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Шојгу: Русија гађала Исламску државу ракетама са бродова у Каспијском мору – испаљено 26 пројектила (видео)
Хроника

Сергеј Шојгу: Русија гађала Исламску државу ракетама са бродова у Каспијском мору – испаљено 26 пројектила (видео)

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. октобар 2015.

Руска морнарица је испалила 26 пројектила на позиције терористичке групе Исламска држава у Сирији, саопштио је руски министар одбране Сергеј Шојгу. Ракете су испаљене са четири ратна брода у Каспијском мору, при иранској обали.

Руски председник Владимир Путин потврдио је да су све мете терориста ИД погођене.

Министар одбране Русије Сергеј Шојгу саопштио је у међувремену да су четири брода лансирала 26 пројектила на позиције терористичке групе Исламска држава.

„Четири ракетна брода лансирала су 26 крстарећих ракета на 11 циљева. Према објективним подацима контроле, сви циљеви су уништени. Ниједан цивилни објекат није претрпео штету“, рекао је Шојгу.

Ракете су летеле око 1.500 километара пре него што су стигле на своје циљеве, што доказује њихову ефикасност.

Напади долазе из Руске флоте у Каспијском мору, где се граниче Русија, Иран и још три приобалне земаље. Прецизност оружја је таква да наводно погађа све планиране циљеве. За нападе је очигледно потребна сарадња из Ирана и Ирака, јер су пројектили морали да путују кроз њихов ваздушни простор да достигну Сирију.

(Спутњик)

Анатолиј Антонов: Русија уништила складишта оружја сиријских побуњеника

Руски ваздушни удари уништили су главна складишта оружја, са којима су САД увежбавале побуњеничке групе у Сирији, изјавио је данас командант побуњеничке групе.

Група Лива Суквор ал Џабал чији су борци присуствовали војној обуци и организацији ЦИА у Саудијској Арабији, такодје је прошле недеље била погодјена руским бомбама, јер је то био знак подршке Дамаску, преноси Ројтерс.

Нова бомбардовања су циљала главна складишта оружја те групе у западној покрајини Алепо и комплетно су их уништила касно синоћ, казао је за Ројтерс, командант групе Хасан Хаџ Али, путем интернета.

Лива Сиквор ал Џабал дејствује у области западне и северне Сирије, на коју су фокусирани многи руски ваздушни удари и где, како тврди Ројтерс, нема већег присуства Исламске државе.

Реч је о једној од бројних сиријских побуњеничких група које САД сматрају умереним и које су прошле обуку, у склопу наводно тајног програма ЦИА.

Он је одвојен од програма Пентагона који такође обучава и опрема сиријске побуњенике у броби против Исламске државе.

Група је добијала навођене антитенковске ракете од држава које се противе сиријском председнику Асаду и оне су до сада имале значајан утицај на бојном пољу.

Хаџ Али је рекао да је ИС такодаје јуче напала групу, помоћу аутомобила бомбе у једној од њихових база.

Русија јача војну базу у Таџикистану

Русија је распоредила своје јуришне хеликоптере Ми-24П у своју војну базу у Таџикистану, како би је ојачала, саоштило је данас руско Минситарство одбране.

Таџикистан се граничи са Авганистаном, где се протеклих недеља појачала насилна активност талибана, преноси Ројтерс.

(Танјуг)

Руско Министрарство одбране: ИСИС користи џамије као склоништа, а цивиле као штит

Милитанти Исламске државе се крију у џамијама користећи мештане као живи штит јер знају да руски авиони не би гађали цивиле, тврди руско Министарство одбране.

Како је на састанку ресроног министарства у уторак испричао заменик министра Анатолиј Антонов позивајући се на видео-доказе, исламистичке снаге користе џамије као склоништа око којих скривају своја возила.

- Знајући колико смо опрезни и колико поштујемо џамије, знају да ни под каквим околностима не бисмо спровели ваздушне нападе на цивилне објекте - рекао је Антонов на састанку са аташеима за медије из неколико земаља укључујући и САД.

Касније је Игор Конашенков, портпарол руског Министарства одбране, такође упозорио да терористи припремају провокације, односно минирање џамија за које би касније оптужил руску авијацију и позвали се на ратне злочине.

- Као што овај пример јасно показује, “умерени побуњеници” се не би крили иза недужних цивила нити поставили оклопна возила под лукове религијских светиња. Све ово може бити искључиво дело терориста - рекао је Конашенков.

Антонов је нагласио да Руси користе податке из свемира и ваздушна осматрања, а не само информације које добију од сиријске војске.

- Порверили смо податке сто пута. Наша одлуке су добро избалансиране и прорачунате. Вршимо ваздушне напада само када смо 100 посто сигурни да ударамо у праву мету - додао је.

Заменик министра одбране изразио је и жаљење због медијске реакције о руској војној интервенцији у Сирији као и због изјаве амерчког секретара за одбарну Ештона Картера о неопходности да се одупре руским акцијама.

- У питању је прави медијски рат - истакао је Антонов.

Светска заједница мора да се уједини

Москва је покренула своју војну операцију против Исламске државе и других терористичких група на захтев сиријске владе 30. септембра и већ је уништила бројне инфраструктурне јединице исламиста укључујући командне центре, складишта муниције и експлозивне производне погоне.

Уколико су САД и Запад заиста “озбиљни” по питњу борбе против ИСИС, требало би да се уједине са светском заједницом како би се супротставили претњи, рекао је Даоуд Каралај професор права са Универзитета у Џорџтауну.

- Уколико Вашингтон и међународна заједница, било која европска земља или било која земља на свету, сматра да је у питању озбиљна ствар онда мора и да се понаша озбиљно. Цела светска заједница требало би да удружи снаге, да сарађују, координирају своје напоре за постизање опипљивих и ефективних резултата у борби против тероризма - рекао је професор и додао је је тероризам “претња сваком друштву на свету, не само појединим нацијама”.

- Нажалост, то не видимо. Неке државе, у које су укључене и САД, проглашавају одређене циљеве и понашају се на начин који не указује на то да су озбиљни у борби против тероризма - нагласио је Каралај.

Амерички професор права истакао је и да се од Исламске државе не може очекивати да поштује међународно право, али да земље које подржавају џихадисте морају бити откривене и кажњене.

- Земље које подржавају и олакшавају рад ИСИС-а, које помажу у регрутовању, треба да сносе одговорност. Треба да се спорведе и озбиљна истрага на који начин се ИСИС финансира, како врши операције и како регрутује стране борце - рекао је Каралај.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер