четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Секуловић: Односи Црне Горе и Србије у овом тренутку братски и компликовани, динамични и противречни, бољи на нивоу грађана него на нивоу високе политике
Хроника

Сергеј Секуловић: Односи Црне Горе и Србије у овом тренутку братски и компликовани, динамични и противречни, бољи на нивоу грађана него на нивоу високе политике

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. април 2021.

 Министар унутрашњих послова Црне Горе Сергеј Секуловић оценио је да су односи Црне Горе и Србије у овом тренутку братски и компликовани, динамични и противречни, бољи на нивоу грађана него на нивоу високе политике.

Секуловић је у интервјуу агенцији Бета казао да ће динамика тих односа ићи у правцу међусобног уважавања и поштовања и пуне сарадње на здравим основама.

„Црна Гора и Србија представљају кичму Балкана, а међусобна испреплетаност односа и дубина блискости нас обавезују пред грађанима“, рекао је министар.

Упитан како оцењује то што ни четри месеца од формирања нове владе Црне Горе није дошло до сусрета највиших државних представника Србије и Црне Горе, Секуловић је казао да то није добра порука и да би до наведеног сусрета требало што пре да до.

„То је у обостраном интересу. Мислим да са црногорске стране та жеља постоји и више пута је јавно исказана“, истакао је он.

На питање Бете да ли постоје неки услови, с обе стране, које би требало испунити да би дошло до сусрета премијера Здравка Кривокапића и Ане Брнабић, Секуловић је рекао да „ако постоји искрена, обострана воља, нема те препреке која се може испречити да до сусрета дође“.

Упитан да ли је он добио позив од свог колеге Александра Вулина да посети МУП Србије, министар је казао да позив није добио, али да би се на евентуални позив са задовољством одазвао.

Случај Маровић негативан пример сарадње

Одговарајући на питање како оцењује то што власти у Србији одбијају да по расписаној потерници испоруче Црној Гори Света Маровића, Секуловић је нагласио да је случај Маровић негативан пример сарадње Србије и Црне Горе.

„Сличај Маровић је нешто што оптерећује билатералне односе, као и озбиљност наше посвећености европским интеграцијама. Без ове сарадње не можемо постати део породице развијених европских земаља“, истакао је министар унутрашњих послова.

Упитан да ли се у Црној Гори налазе особе које Србија тражи због организованог криминала или других кривичних дела, Секуловић је казао да надлежни државни органи поступају по свим медјународним потерницама у односу на лица за која постоје законски услови за њихово лишење слободе, у циљу изручења.

„Одсек за медјународну оперативну полицијску сарадњу Интерпол, Еуропол, Сирене, тренутно нема запримљених информација од Републике Србије за медјународно траженим лицима, које указују да се у Црној Гори налазе њихова тражена лица, за која постоје услови за изручење, и која се потражују за дела из области организованог криминала“, рекао је министар.

Додао је да МУП Црне Горе тренутно има активну једну оперативну активност у односу на лице које потражује Србија за кривично дело убиство у покушају, где су провере у току.

„Да ли се на територији Црне Горе налазе лица која се потражују у Србији на националном нивоу, без постојања медјународне потернице, о томе немамо прецизне податке јер немамо увид у националне базе података тражених лица у Републици Србији, при чему постојање националне потернице не ствара законски основ за лишење слободе ради изручења“, објаснио је Секуловић.

Навео је да уколико се наведена ситуација утврди, Национални централни биро (НЦБ) Интерпол Подгорица, предлазе НЦБ-у односне државе „хитно расписивање медјународне потернице ради нашег даљег поступања“.

„Што се тиче црногорских држављана које потражује Србија, а нису испуњени услови за њихово изручење, јер не потпадају под одредбе билатералног уговора о изручењу, таква лица на територији Црне Горе постоје. У оваквим случајевима, Одсек за медјународну оперативну полицијску сарадњу обавештава надлежно тужилаштво о постојању медјународне потернице за нашим држављанима, као и надлежни НЦБ Интерпол и исте упознајемо са могућношћу уступања кривичног гоњења или извршења пресуде нашим правосудним органима, када су за то испуњени законски услови“, казао је Секуловић.

Упитан да ли ће и на који начин Влада Црне Горе спровести борбу против организованог криминала, министар је казао да је то један од основних циљева нове владе и МУП-а.

„Да би се наведена политика остварила потребно је водити разбориту и правичну кадровску политику и адекватно усмеравати финансијска средства. Колико год једна држава била велика или мала, или њен безбедносни апарат био јак, савремени изазови у погледу организованог и транснационалног криминала могу бити на задовољавајућем нивоу решени само уколико сте поуздан медјународни партнер“, навео је министар.

Додао је да од резултата у борби против организованог криминала и корупције, зависи добијање завршних мерила за Поглавље 24 у приступним преговорима за чланство у Европској унији (ЕУ).

„Без тога нема даљег пута ка ЕУ, као основног спољнополитицког циља. Само симбиоза наведених елемената може дати резултате“, истакао је он.

Црна Гора мора да се обрачуна са клановима

На питање Бете да ли у Црној Гори има снаге и воље да се држава обрачуна са шкаљарским и кавачким клановима, који важе за највеће и најорганизованије криминалне групе на Балкану, Секуловић је рекао да Црна Гора има капацитете, али мораће додатно и да их гради.

„Тачно је да Црна Гора има проблем с организованим криминалним групама. Такодје је тачно да се број организованих криминалних група смањује. Ово наравно не треба да нас завара или на било који начин улењи, јер проблем и те како постоји“, навео је министар.

Секуловић каже да способност, одлучност и посвећеност државе да се избори с организованим криминалним групама јесте тест њене озбиљности.

„Воља за борбом против ове пошасти постоји, али ће се и надоградјивати. Ако држава није јача од организованог криминала, онда је он јачи од ње, што у крајњем значи да не можемо говорити о организованој и озбиљној држави“, оценио је црногорски министар.

Упитан да ли су и на који начин шкаљарски и кавачки кланови били повезани с представницима претходне власти, Секуловић је казао да није никаква тајна да Црна Гора има проблем који се односи на спрегу власти и криминалних група.

„Сви извештаји са релевантних међународних адреса указују на ту чињеницу. Међутим, у конкретном оперативном смислу изношење података ове врсте би пре било од помоћи тим структурама него допринос у борби против њиховог деловања“, нагласио је он.

На основу последње процене тешког и организованог криминала, додао је министар, у Црној Гори тренутно делује 11 организованих криминалних група.

На питање Бете да ли и на који начин постоји сарадња измедју власти у Подгорици и Београду у борби против организованог криминала, Секуловић је казао да је медјусобна сарадња партнерских служби које чине безбедносни сектор у земљама Западног Балкана неизоставан елемент у борби против организованог криминала.

„У контексту наведеног, постоји веома добра сарадња са партнерским службама Републике Србије која се манифестује кроз размену информација, оперативне састанке мешовитих истражних тимова, спроводјење заједничких оперативних активности, прикупљање доказа, идентификацију, лоцирање и процесуирање починилаца кривичних дела и чланова организованих криминалних група који делују на регионалном и транснационалном нивоу“, закључио је министар унутрашњих послова Црне Горе Сергеј Секуловић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер