Početna strana > Hronika > Sergej Pravosudov: Aleksandar Vučić posle izbora ruši Južni tok po naređenju EU
Hronika

Sergej Pravosudov: Aleksandar Vučić posle izbora ruši Južni tok po naređenju EU

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. februar 2014.

 Ukoliko SNS osvoji ubedljivu većinu na predstojećim izborima, izvršiće podelu „Srbijagasa“ u skladu sa zahtevima EU, što će dovesti do prekida izgradnje Južnog toka, piše u autorskom tekstu Sergej Pravosudov, direktor Instituta za nacionalnu energetiku Rusije.

Vanredni izbori u Srbiji i „narodni nemiri“ u Ukrajini međusobno su povezani. Čim su se ove zemlje počele zbližavati sa Rusijom – odmah su se aktivirali prozapadni političari

Naprednjaci insistiraju da se u Srbiji realizuje famozni "Treći energetski paket" EU koji predviđa da se gasna preduzeća podele na ona koja dopremaju i transportuju gas i ona koja vrše distribuciju do potrošača. Naprednjaci zato insistiraju da se „Srbijagas“ podeli obzirom da se on bavi i transportom i plasmanom plavog goriva

„Srbijagas“ je partner Gazproma u zajedničkom preduzeću South Stream Serbia koje je krajem prošle godine počelo izgradnju gasovoda Južni tok na teritoriji Srbije. Zato – ukoliko se počne sa podelom „Srbijagasa“ – izgradnja Južnog toka će se zaustaviti. A kada će ponovo početi, ostaje naizvesno

A ako se nove vlasti Ukrajine i Srbije budu orijentisale na SAD – to znači da će upravo ta zemlja kontrolisati značajan deo isporuka gasa iz Rusije u Evropu. Kao što je poznato, akcioneri morskog dela gasovoda Južni tok su: Gazprom, ENI (Italija), BASF (Nemačka) i EDF (Francuska). Zato bi bilo dobro da rukovodstva ovih zemalja obrate veću pažnju na ono što se danas dešava u Srbiji i Ukrajini

U Srbiji će se 16. marta održati vanredni parlamentarni izbori čiji rezultat može veoma snažno uticati na energetsku politiku Evrope. Čak može doći i do zaustavljanja realizacije projekta Južni tok.

Istraživanja javnog mnjenja govore da će većinu glasova osvojiti Srpska napredna stranka na čijem je čelu prvi zamenik predsednika vlade Srbije Aleksandar Vučić. Predstavnik ove partije je i ministar energetike Zorana Mihajlović, koja je više puta pozivala da se „Srbijagas“ reformiše i smeni rukovodstvo kompanije.

Ako „naprednjaci“ pobede i Aleksandar Vučić postane premijer, „Srbijagas“ očekuju ozbiljne promene. Radi se o tome da „naprednjaci“ za glavni cilj imaju ulazak Srbije u EU. Oni veoma aktivno vrše izmene u srpskom zakonodavstvu, da ga na taj način usklade sa normama Evropske unije.

Oni posebno predlažu da se u Srbiji realizuje famozni Treći energetski paket koji predviđa da se gasna preduzeća podele na ona koja dopremaju i transportuju gas i ona koja vrše distribuciju do potrošača. „Naprednjaci“ zato insistiraju da se „Srbijagas“ podeli obzirom da se on bavi i transportom i plasmanom plavog goriva.

Upravo je „Srbijagas“ partner Gazproma u zajedničkom preduzeću South Stream Serbia koje je krajem prošle godine počelo izgradnju gasovoda Južni tok na teritoriji Srbije.

Ukoliko se počne sa podelom „Srbijagasa“, izgradnja Južnog toka će se zaustaviti. A kada će ponovo početi, ostaje naizvesno. Pri tom će Srbija ostati bez preko potrebnih investicija.

Prošle godine su isporuke Gazproma u Evropu i Tursku povećane 16 odsto i iznosile su 161,5 milijardi kubnih metara. Početkom ove godine takođe se beleži rast kupovine ruskog gasa.

Nije tajna da je glavni cilj izgradnje Južnog toka da se zaobiđe Ukrajina koja se više puta usuđivala da iz tranzitnih količina koje su bile predviđene evropskim kupcima, uzima gas.

Ukrajina trenutno preživljava tešku etapu svog razvoja. Zemlja se nalazi pred bankrotom i podelom.

Svi znaju da SAD aktivno podržavaju ukrajinsku opoziciju. Zamenik američkog državnog sekretara Viktorija Nuland u razgovoru sa američkim ambasadorom u Ukrajini posebno je podržala šefa partije Batkivšćina Arsenija Jacenjuka. Pri tom je, najblaže rečeno, bez entuzijazma govorila o Vitaliju Kličku i aktivnostima predstavnika evropskih zemalja u Ukrajini.

Nemačka je naklonjenija lideru partije Udar Vitaliju Kličku. Tu ništa nije čudno, obzirom da je čitava njegova profesionalna bokserska karijera povezana sa SRN. On tamo ima firmu koja predstavlja njegove interese upravo u Nemačkoj, gde već dugi niz godina plaća poreze. Čak su mu dali orden Za zasluge pred SRN.

Vanredni izbori u Srbiji i „narodni nemiri“ u Ukrajini međusobno su povezani. Čim su se ove zemlje počele zbližavati sa Rusijom odmah su se aktivirali prozapadni političari.

Očigledno je da SAD neće ništa izgubiti ako u EU bude stizalo manje ruskog prirodnog gasa. Zato najveći kupci ruskog prirodnog gasa – Nemačka, Italija, Velika Britanija i Francuska – imaju nad čim da se zamisle. One neće moći ničim da zamene isporuke iz Rusije.

U Evropi se nezadrživo smanjuje proizvodnja gasa. U poslednje vreme suštinski su se smanjile isporuke tečnog prirodnog gasa u EU jer je glavni snabdevač – Katar svoje tankere preusmerio u Aziju gde je gas daleko skuplji.

Glavni saveznik SAD – Velika Britanija može da misli da je bezbedna jer gas dobija iz gasovoda koji ne idu teritorijom Ukrajine. Ali, Italija, Nemačka i Francuska imaju zbog čega da brinu.

Italija je već suočena sa smanjenim isporukama gasa iz Libije nakon što je ta zemlja posle agresije NATO vojske kliznula u haos i praktički se raspala na delove.

Nedavno se pojavila informacija da se bande bojovnika iz Libije i Malija koncentrišu na granici sa Alžirom. A ova zemlja je veliki isporučilac gasa u Italiju i Francusku. Ako i ona sklizne u haos, onda će isporuke gasa iz Rusije Evropi biti potrebnije kao nikada ranije.

A ako se nove vlasti Ukrajine i Srbije budu orijentisale na SAD – to znači da će upravo ta zemlja kontrolisati značajan deo isporuka gasa iz Rusije u Evropu. Kao što je poznato akcioneri morskog dela gasovoda Južni tok su: Gazprom, ENI (Italija), BASF (Nemačka) i EDF (Francuska). Zato bi bilo dobro da rukovodstva ovih zemalja obrate veću pažnju na ono što se danas dešava u Srbiji i Ukrajini.

Preveo: Goran ŠIMPRAGA

(Srbija Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner