петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Вашингтон покренуо авантуру са давањем аутокефалности украјинској цркви, а сада покушавају да приморају помесне цркве да признају ову нову структуру
Хроника

Сергеј Лавров: Вашингтон покренуо авантуру са давањем аутокефалности украјинској цркви, а сада покушавају да приморају помесне цркве да признају ову нову структуру

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 21. април 2019.

 Авантуру са давањем аутокефалности украјинској цркви покренуо је Вашингтон, који сада покушава да примора помесне цркве да признају нову структуру, изјавио је у интервјуу телевизији „Звезда“ шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

„Имајући у виду да је Руска православна црква имала водећу улогу у православном свету, авантуру у коју је ушао патријарх Вартоломеј давањем аутокефалности Украјинској православној цркви, која себе назива Православном црквом Украјине — ми већ имамо довољно чињеница које то потврђују — подржао је и инспирисао Вашингтон“, нагласио је Лавров.

Он наводи да Вашингтон сада, путем демарша, активно ради са другим православним црквама које су одбиле да подрже самовољну одлуку васељенског патријарха, терајући их да на неки начин признају то што се десило.

Крајем прошле године у Украјини је ступио на снагу закон у складу са којим су верске организације, чији је водећи центар у Русији, обавезне да у свом називу наводе своју припадност. То се, пре свега, односи на канонску УПЦ. Да би се променио назив и унео у повељу, закон даје четири месеца. УПЦ је изјавила да неће мењати назив и да у поступцима власти виде знакове окупирања.

У децембру је на „ујединитељском сабору“ у Кијеву створена нова „аутокефална црква“ за чијег је поглавара изабран „митрополит“ Епифаниј Думенко, а почетком јануара је цариградски патријарх Вартоломеј издао овој структури томос о аутокефалности. Украјинска православна црква назвала је овај процес нелегитимним и одбила да учествује у њему.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер