четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Вашингтон није предложио да се обнове преговори о контроли стратешког наоружања - упркос што је Бајден тврдио супротно. Пекинг ће сам донети одлуку о могућем учешћу Кине у преговорима
Хроника

Сергеј Лавров: Вашингтон није предложио да се обнове преговори о контроли стратешког наоружања - упркос што је Бајден тврдио супротно. Пекинг ће сам донети одлуку о могућем учешћу Кине у преговорима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. август 2022.

САД нису дале никакве предлоге у вези са споразумом о контроли наоружања који би потенцијално могао да замени Споразум о смањењу стратешког наоружања (Нови СТАРТ), изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.

„У тренутном стању развоја спољних односа, нису чак ни предлагали да се ти разговори обнове... Није било захтева за поновно отварање овог преговарачког процеса“, рекао је Лавров.

Он је приметио да је Запад „развио навику да објављује на микрофону, а затим заборавља на то“.

Лавров је прокоментарисао и могуће учешће Кине у преговорима о контроли наоружања, екавши да ће ту одлуку донети само сам Пекинг.

„Американци савршено добро знају наш став по овом питању“, рекао је он.

Према речима Лаврова, последњи разговори о замени Новог СТАРТ-а након његовог истека 2026. године вођени су прошле године. После две рунде разговора о том питању, америчка страна је направила паузу, рекао је он.

Изјава руског министра спољних послова уследила је након што је амерички председник Џо Бајден рекао да је Вашингтон спреман да преговара са Русијом о „новом оквиру контроле наоружања“.

„Данас је моја администрација спремна да експедитивно преговара о новом оквиру за контролу наоружања који би заменио `Нови СТАРТ` када он истекне 2026. године. Али за преговоре је потребан вољан партнер који делује у доброј вери“, рекао је Бајден, позивајући се на важан документ који поставља ограничења о броју стратешких нуклеарних пројектила и бојевих глава које држе Русија и САД.

Бајден је такође позвао Пекинг да се придружи дијалогу о нуклеарном разоружању, рекавши да Кина „има одговорност“ као држава са нуклеарним оружјем „да се укључи у преговоре који ће смањити ризик од погрешне процене и позабавити се дестабилизујућом војном динамиком“.

Москва је више пута позивала САД да безусловно продуже споразум за још пет година, док је Вашингтон током председавања Доналда Трампа изнео различите предлоге, посебно говорећи да жели да се Кина придружи. Непосредно пре него што је уговор требало да истекне у фебруару 2021. године, продужен је након што је Бајден положио заклетву.

Пекинг је, међутим, одбацио покушаје бивше америчке администрације да је увуче у оквире и одбио да се придружи преговорима о проширењу америчко-руског споразума. Кина је саопштила да је њен нуклеарни арсенал премали у поређењу са арсеналима САД-а и Русије.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер