петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Суштинска разлика између Косова и Кавказа
Хроника

Сергеј Лавров: Суштинска разлика између Косова и Кавказа

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. јануар 2009.

Западно признање независности Косова и руско признање Јужне Осетије и Абхазије принципијелно се разликују, изјавио је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров.

Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров рекао је да се западно признање независности Косова и руско признање Јужне Осетије и Абхазије "принципијелно разликују", јер Београд никада није кршио резолуцију 1244 Савета безбедности УН.

"У случају Косова, Београд никада није кршио резолуцију 1244 Савета безбедности УН, док је Тбилиси непрестано кршио обавезе из мировних споразума, који су постигнути после пропасти покушаја да се освоје две аутономије почетком деведесетих година прошлог века", рекао је Лавров на конференцији за новинаре.

Лавров је рекао да стално прати ситауцију на Кавказу и да дневно добија извештаје о ситуацији у региону.

Према његовим речима, веома често грузијска страна ствара медијску атмосферу која вештачки негативно описује догађаје.

Позивајући Грузију да у потпуности испуњава своје обавезе у складу са планом Медведев-Саркози, Лавров је рекао да Москву брине присуство грузијских специјалаца у близини граница са Јужном Осетијом и Абхазијом.

Руски министар је изразио спремност Русије да подржи нацрт одлуке о продужењу мандата мисије ОЕБС-а у Грузији и упућивање мисије у Јужну Осетију, под условом да се с тим сагласи Ћинвали.

Како је пренела агенција РИА Новости, Лавров је рекао да Москва није намеравала да призна независност Јужне Осетије и Абхазије, чак ни после конфликта у августу, и до краја је била спремна да разматра њихов статус, али је такву одлуку донела после недвосмислених сигнала Грузије о намерама да настави са ратним дејствима.

Као "кап која је прелила чашу", шеф руске дипломатије је навео сигнале из неколико главних градова земаља Запада да ће грузијска војска бити наоружана и обновљена њена борбена способност, пошто је претходно грузијски председник Михаил Сакашвили одбио да разматра статус две аутономије.

Поред тога, министар одбране Грузије је изјавио да рат није завршен и да ће Грузија на сваки начин вратити Јужну Осетију и Абхазију.

"Дошли смо до уверења да нема другог пута да се осигура не само безбедност, него и преживљавање народа Јужне Осетије и Абхазије, без признања њихове независности и закључивања Спораузма о пријатељству, сарадњи и узајамној помоћи са њима", рекао је Лавров.

(РТС)

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер