петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: САД није требало да подстичу авантуристичке намере Сакашвилија
Хроника

Сергеј Лавров: САД није требало да подстичу авантуристичке намере Сакашвилија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. јул 2009.

Москва – Американци су, изгледа, заборавили свој стари принцип „Never say never”(Никад не реци никад), рекао је Сергеј Лавров коментаришући изјаву потпредседника САД Џоа Бајдена да Вашингтон неће никад признати независност Абхазије и Јужне Осетије.

Руски министар је истакао да „реалност остаје реалност, и да се ту ништа не може”. Зато су Американци морали раније да размисле како ће уредити своје односе са Грузијом која се у потпуности ослања на њих. И „било је неопходно да искористе сав свој утицај на Тбилиси да се у Грузији створи нормална држава, а не да подстичу авантуристичке намере које је Михаил Сакашвили показивао од самог почетка”, рекао је Лавров.

Шеф руске дипломатије позвао је Американце да „не гурају под тепих” информације о огромним проблемима Грузије с демократијом, са људским правима и са свим што се уобичајено назива цивилизованим понашањем.

Он је запитао и зашто извештај о ситуацији у Грузији који је направила организација Хјуман рајтс воч није објављен.

„Ова невладина организација саставила је извештај о стању демократије у Грузији, али за разлику од других извештаја ове цењене организације, он није објављен него је дискретно предат грузијским властима”.

Као што је „Политика” писала, Џо Бајден је током недавне посете Грузији дао неколико изјава о Русији које се не уклапају у атмосферу створену за време посете Барака Обаме Москви, када су лидери две земље учинили све да избегну реторику „хладног” рата и припреме терен за „ресетовање” односа. Осим што је позвао Руску Федерацију да „повуче своју војску са делова грузијске територије”, чим се вратио у Америку, у интервјуу за „Волстрит џорнал”, Бајден је предвидео негативне тенденције у готово свим областима у Русији што је изазвало прилично оштар одговор Кремља.

Сергеј Прихотко, помоћник руског председника, запитао је „зашто је управо сада, када су делегације и институције Русије и САД кренуле у практичну реализацију договора које су постигли два председника, други човек америчке администрације одлучио да да своје тумачење и своје виђење међусобних односа”.

На Бајденову оптужбу да Русија не жели да смањи свој атомски потенцијал, Прихотко је одговорио: „Што се тиче наших обавеза у вези са разоружањем, ми смо их испуњавали, испуњавамо и испуњаваћемо их”.

Он је изјавио да критика Русије након што је створена конструктивна атмосфера у међусобним односима две земље, провоцира питање: „Ко одређује спољну политику САД – председник или чланови његовог екипе?”.

Нагласивши да „такве ситуације за нас нису никаква новост”, помоћник руског председника подсетио је да су Русија и САД до сада складно радиле у оквиру „осморке” и „двадесеторице” на тражењу заједничких одговора на изазове с којима се сусреће свет због финансијско-економске кризе и да су „сви, без изузетка”, чланови Г-8 на самиту у Италији показали заинтересованост за поправљање атмосфере у руско-америчким односима.

„А ако се та атмосфера неким члановима администрације и члановима владе Барака Обаме не допада, нека нам то и кажу. Ако се они не слажу са линијом свог председника, ми треба то да знамо”.

Џозеф Бајден изазвао је љутњу Кремља и изјавама да је, због економске кризе Русија веома слаба, а „ослабљена Русија ће се приклонити Америци” (цитат из „Вол стрит џорнала”), што ће довести до низа уступака Западу у вези са националном безбедношћу, као и до „слабљења притиска” на бивше совјетске републике, и до смањења атомског арсенала.  

„Свет се брзо мења и иде напред, а Русија се још држи за прошлост”, сматра Бајден и закључује да је основни руски проблем смањење броја становника и слаб банкарски и економски сектор, што је нагнало Прихотка да га подсети да су економски проблеми целог света настали „као последица неразумних дејстава економских институција САД и Буша млађег, који су се некад граничили са авантуризмом”.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер