уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Русија потпуно подржава дејтонски статус РС и њена уставна овлашћења, нема довољно разлога за разговор о ревизији Дејтона
Хроника

Сергеј Лавров: Русија потпуно подржава дејтонски статус РС и њена уставна овлашћења, нема довољно разлога за разговор о ревизији Дејтона

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. октобар 2020.

 БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Руски министар спољних послова Сергеј Лавров, уочи посете БиХ, изјавио је да Русија, као један од гараната Дејтонског мировног споразума, потпуно подржава дејтонски статус Републике Српске и њена уставна овлашћења, као и да сматра да треба да буде ревидирано присуство Канцеларије високог представника.

Лавров, који је посетом Атини започео посету региону Балкана, рекао је у интервјуу за Глас Српске, који ће бити објављен у сутрашњем броју, да Русија не препознаје никакву практичну потребу за високим представником у БиХ оценивши да је његова функција одавно исцрпљена.

Шеф руске дипломатије, који ће у оквиру турнеје по региону посетити и Србију, сматра да нема довољно разлога за разговор о ревизији Дејтона, који већ четврт века успешно обезбеђује мир, безбедност и стабилност у БиХ и региону.

"Штавише, трајна вредност мировног споразума лежи у чињеници да је он прецизирао особине унутрашњег уређења БиХ, утврдио уставни положај два ентитета, разграничио сфере одговорности међу нивоима власти, гарантовао једнак статус три конститутивна народа, обезбедио верификовану шему за остваривање њихових националних права, укључујући право вета ради заштите виталног нациналног интереса. Задирање у ове темељне постулате значи подривање основа државности БиХ", поручио је Лавров.

Било какве промјене Дејтоског споразума прихватљиве искључиво као резултат равноправног договора између три конститутивна народа у складу са прописаном процедуром

Он је нагласио да су било какве промјене Дејтоског споразума прихватљиве искључиво као резултат равноправног договора између три конститутивна народа у складу са прописаном процедуром.

"Оно што заиста треба да буде ревидирано то је присуство Канцеларије високог представника", навео је Лавров.

Шеф руске дипломатије истакао је да Русију са РС уједињују блиске историјске и културне везе.

"Ценимо, заиста, братско узајамно разумевање које постоји између нас", поручио је Лавров.

Хрватска мало заинтересована за реализацију основних постулата Дејтонског споразума

"Русија је уверена да је Дејтонски споразум задржао актуелност, а његова основна начела омогућавају одржавање мира, стабилности и безбедности, као и развој", изјавио је Лавров, који је посетом Атини започео посету региону Балкана.

Лавров, који ће у оквиру турнеје по региону посетити и Босну и Херцеговину и Србију, док је његова посета Хрватској отказана, истакао је да Хрватска, као потписница Дејтонског споразума, сноси свој део одговорности за његово спровођење, иако је "као мало ко заинтересована за реализацију његових основних постулата".

Начела суверенитета, независности и територијалне целовитости БиХ, једнаких права три конститутивна народа и два ентитета са широким уставним овлашћењима омогућавају одржавање мира, стабилности и безбедности, као и развој

Додао је да је Русија спремна да пружи сваку врсту подршке у вези са тим питањем.

"Начела суверенитета, независности и територијалне целовитости БиХ, једнаких права три конститутивна народа и два ентитета са широким уставним овлашћењима омогућавају одржавање мира, стабилности и безбедности, као и развој", истакао је Лавров у интервјуу за Вечерњи лист.

Он је изразио уверење да су и Русија и Хрватска заинтересоване за јачање међународног мира, безбедности и стабилности, за одрживи развој и политичко и дипломатско решење бројних криза и сукоба.

"Регион југоисточне Еуропе остаје природно, историјско окружење за руско-хрватску сарадњу, где би заједнички напори требали подржати процесе који подразумијевају продубљивање међусобног разумевања између регионалних учесника и изградњу система истинског помирења међу нацијама, помирења заснованог на здравом разуму и постојећим међународним споразумима", рекао је Лавров.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер