петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров путује у Египат и Алжир да би разговарао о Либији
Хроника

Сергеј Лавров путује у Египат и Алжир да би разговарао о Либији

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. март 2011.

Перспективе савлађивања кризне ситуације у земљама  северне Африке и њен утицај на пролеме тог региона ће бити главне теме разговора министра иностраних послова Русије Сергеја Лаврова у Египту и Алжиру 21. и 22. марта.

Пре свега Лавров намерава да размотри  ситуацију у Либији. Египат и Алжир су суседи Џамахирије. Узимајући у обзир грађански рат у тој земљи, руском руководству је важно да зна шта у вези са тим планирају да предузму земље арапског света. Обе државе су својевремено иступале против војне интервенције у послове Либије, Алжир је био чак против идеје успостављања зоне слободне од летова. Осим тога, управо те земље либијске избеглице бирају као своје привремено пребивалиште.

Своје место у разговорима Сергеја Лаврова у Египту ће заузети и блискоисточно регулисање, - уверен је  бивши амбасадор Русије у Либији, данас  водећи научник Центра арапских истраживања Института оријенталистике РАН Алексеј Подцероб.

„Данас, када  пажњу светске заједнице привлаче Либија и иначе догађаји у арапском свету, Израелци покушавају да раде оно шта они хоће. Наиме, да наставе, а чак и прошире изградњу насеља на Западној обали Јордана и у Источном Јерусалиму. Уверен сам да ће то питање бити једно од главних.“ – каже Подцероб.

Како се очекује, у Каиру ће се Сергеј Лавров састати с данашњим шефом Египта – председником Вишег савета оружаних снага земље Хусеином  Тантауијем, генералним секретаром Лиге арапских држава Амром Мусом и лидером опозиције Мухамедом ел-Барадејем. Према  мишљењу експерата, то сведочи да Москва не само да жели да процени развој унутарполитичке  ситуације у Египту, већ и да обнови личне контакте с главним претендентима за положај председника арапске републике – Амром Мусом и ел-Барадејем.

Још једно важно питање је безбедност грађана Русије. После почетка оружаних сукоба у Египту МИП Русије је препоручио својим држављанима да не посећују египатска летовалишта, што је осетно нашкодило  економији земље пирамида. Пострадали су и руски туристички оператори. Одсутност договора по питању осигурања безбедности грађана Русије за сада оставља препоруке МИП-а на снази, мада у Ростуризму претпостављају да ће одмах после посете Сергеја Лаврова Египту пут на Црвено море бити отворен.

Што се тиче Алжира, за Москву је важна војно-техничка сарадња. Алжир је један од највећих увозника  руске војне технике. Тема војно-техничке сарадње је била једна од главних током посете председника Русије Дмитрија Медведева у октобру протекле године. Узимајући у обзир забрану испорука наоружања Ирану, а данас и вишемилијардерских губитака у уговорима с Либијом, Русија ће, разумљиво учвршћивати своје везе  у том правцу. То ће питање Сергеј Лавров размотрити с председником Алжира Абделом Азизом Бутефликом  у уторак.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер