Хроника

Сергеј Лавров: Примена ракетног система САД у земљама азијско-пацифичке регије води ка озбиљном ризику

Штампа
понедељак, 20. март 2017.

 Примена америчког ракетног система у земљама азијско-пацифичке регије могла би да води ка озбиљном ризику, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров након састанка са министрима Јапана.

- Узели смо у обзир озбиљан ризик од примене глобалног одбрамбеног ракетног система САД у азијско-пацифичкој регији- рекао је Лавров.

Лавров је изјавио да детаљне процене показују да уколико претња долази из Северне Кореје, онда стварање оваквог ракетног система није адекватан одговор на то.

Руски министар нагласио је да се становишта Москве и Токија подударају у чињеници да Северна Кореја треба у потпуности да испуни све услове резолуције Савета безбедности УН.

- У исто време, верујемо да санкције Савета безбедности УН против Пјонгјанга не треба гледати као на казну, већ као неку врсту подстрека да се врати преговорима - закључио је Лавров.

Јапански и руски министри одбране сагласили су се данас у Токију да унапреде сарадњу и заједнички се суоче са регионалним безбедносним изазовима, пренела је јапанска новинска агенција Кјодо.

Министри спољних послова и одбране Русије и Јапана састали су се у главном граду Јапана и изразили наду да ће разговори о заједничком развоју спорних острва у већој мери приближити решавању територијалног спора који их спречава да потпишу мировни споразум.

Јапанска министарка одбране Томоми Инада изразила је забринутост због повећаног војног присуства Русије на спорним острвима у близини Хокаида, а њен руски колега Сергеј Шојгу је критиковао распоређивање јапанских противракетих одбрамбених система, наводи јапанска агенција.

Тензије на Корејском полуострву појачане су почетком 2016, када је Пјонгјанг спровео подземни нуклеарни тест, а након тога изпалио балистичку ракету, подсећа Таш.

Једнодневни састанак руских и јапанских министара углавном је фокусиран на регионалну безбедност, посебно на то како се на најбољи начин суочити са ракетним и нуклеарним програмом Северне Кореје, и на борбу против тероризма и кријумчарења дроге.

Данашњи разговори министара Русије и Јапана први је "два плус два" састанак од када је Русија припојила Крим, навела је агенција АП.

Последњи "два плус два" разговори Јапана и Русије одржани су новембру 2013, а потом су састанци одложени јер се Токио увео санкције Москви због кризе у Украјини.

(Срна)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]