субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Подршка независности Косова могла да буде избегнута
Хроника

Сергеј Лавров: Подршка независности Косова могла да буде избегнута

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. децембар 2009.

АТИНА – Подршка једностраном проглашењу независности Косова и Метохије могла је да буде избегнута да је усвојен Споразум о европској безбедности, изјавио је у Атини министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.

„Да је овај споразум усвојен раније, мислим да би избегли низ догађаја, укључујући прошлогодишњу кризу на Кавказу или подршку једностраном проглашењу независности Косова”, рекао је министар Лавров на маргинама министарског састанка Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), а пренела руска новинска агенција Итар-Тас с.

Лавров је указао како се иницијатива руског председника Дмитрија Медведева о потписивању правно обавезујућег Споразума о европској безбедности заснива на стварању целовитог безбедносног система у евроатлантском региону.

„У суштини веома је једноставно: ОЕБС и Савет Русија- НАТО усвојили су политичке декларације којима се промовише принцип целовите безбедности. Ми предлажемо претварање тих декларација у правно обавезујући документ. Ни мање ни више од тога”, истакао је Лавров.

Лавров је такође казао да је стварање ефикасног система колективне безбедности у евроатлантском региону незамисливо без Русије, европских земаља и Сједињених Америчких Држава, што је нарочито показало „искуство” из раздобља од Версајског уговора 1919. до почетка Другог светског рата 1939.

Лавров је потврдио да ће министарски састанак Савета Русија-НАТО бити одржан 4. децембра у Бриселу и то ће бити први званични скуп на том нивоу после прошлогодишњег конфликта на Кавказу између Русије и Грузије.

Како је навела руска агенција, рад Савета Русија-НАТО био је замрзнут под притиском претходне администрације САД после руског одговора на грузијску агресију на Јужну Осетију августа 2008, који је по оцени западне војне Алијансе био „непропорционалан”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер