субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Фашистички злочини не могу имати рок трајања
Хроника

Сергеј Лавров: Фашистички злочини не могу имати рок трајања

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. новембар 2010.

Међународно правосуђе треба да буде резултат колективних напора и да има углед код међународне заједнице. Ово је изјавио министар иностраних послова Сергеј Лавров у немачком Нирнбергу на церемонији отварања музеја, посвећеног 65-годишњици почетка рада Нирнбершког процеса. На манифестацију су допутовали представници Русије, Француске, Велике Британије, САД и Немачке.

Међународни трибунал за нацистичке злочинце био је формиран на иницијативу руководилаца антихитлеровске коалиције. Такав суд је био неопходан како би читаво човечанство сазнало за злочине нациста, извршене на окупираним територијама и у сопственој земљи, Немачкој. Тада су савезници направили преседан за делатност савремених правних органа УН. Поуке извучене из догађаја 30-их и 40-их година прошлог века актуелне су и данас.

Нацизам и неонацизам још увек наилазе на оправдање код низа политичара. На то је скренуо пажњу учесника церемоније Сергеј Лавров.

„Како другачије да се оцене годишње поворке бивших есесоваца у низу европских престоница, судска гоњења ветерана антифашистичког покрета или проглашавање свастике од стране једног суда за културно наслеђе балтичких народа. Да подвучем да се у самој Немачкој подвргавање сумњи резултата Нирнбершког процеса сматра кривичним делом. Мислим да су они који су се окупили овде, као и већина људи на Земљи, уверени да дела квалификована на трибуналу у Нирбнергу као злочин против човечности немају рок трајања и не могу га имати.“

Шеф руске дипломатије посебно је подвукао да заборављање историје и уступци демонима прошлости прете новим трагедијама. Без таквог принципијелног прилаза тешко је рачунати на успех у заједничкој броби против такве наказне појаве савремености као што је тероризам, у суштини идејни наследник нацизма, рекао је Сергеј Лавров.

Тероризам је исто тако варварска идеологија која проповеда насиље, агресију, потпуно занемаривање морала и вредности људског живота. Као неопходност строгог супротстављања овом злу заједничком за све очигледно се испољава принцип недељивости безбедности, који је данас тако потребан.

Ову тезу подржао је колега Сергеја Лаврова, министар иностраних послова Немачке Гидо Вестервеле. Он је између осталог рекао да су се у Нирнбергу окупили не победници и побеђени, већ партнери, обједињени заједничким радом на стварању јединственог система безбедности од Ванкувера до Владивостока.

У току посете Немачкој министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров разговараће с немачким колегом Гидом Вестервелеом. Министри ће размотрити практичне задатке међусобне сарадње двеју земаља у глобалним и европским пословима у контексту резултата самита „Групе двадесет“ у Сеулу и заседања Савета Русија-НАТО у Лисабону, на којем су се стране договориле о многим правцима међусобне сарадње, укључујући и заједнички рад на стварању система ПРО у Европи, који, како је истакао председник Дмитриј Медведев, треба да буде универзалан и да не ремети постојећи нуклеарни паритет.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер