четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сергеј Лавров: Америчко нуклеарно оружје још увек стационирано у Европи
Хроника

Сергеј Лавров: Америчко нуклеарно оружје још увек стационирано у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. март 2015.

У Европи још има америчког нуклеарног оружја које може да достигне руске територије, а Русија је смањила свој арсенал за три четвртине, рекао је данас шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

Он је указао да је Русија, у склопу спровођења такозваних "Председничких иницијатива из 1991/92. године", за трећину смањила свој арсенал нестратешког нуклеарног наоружања, пребацила ту врсту оружја у категорију "нераспоређеног" и сместила га у складишта унутар својих граница.

"Ово је корак без преседана упркос чињеници да је америчко наоружање, које може да погоди руску територију, и даље оперативно у Европи", нагласио је Лавров.

Једностране акције САД и њихових савезника у сфери противракетне одбране деструктивно су утицале на стратешку стабилност, подривајући перспективе кретања ка „нуклеарној нули", казао је Лавров.

„На стратешки паритет данас утиче цео низ фактора. Међу њима су једностране акције САД и њених савезника у сфери ПРО који су већ имали деструктивни утицај на стратешку стабилност, у суштини, подривајући кретања ка 'нуклеарној нули‘ — ка циљу који, како ја схватам, деле присутни у овој хали", изјавио је руски министар, говорећи у понедељак у Женеви на Конференцији о разоружању.

Шеф руске дипломатије напоменуо је да би додатна смањења и забране нуклеарних арсенала могли бити обављени под условом једнаке и недељиве сигурности свих држава.

"Управо такав приступ нуклеарном разоружању је наведен у акционом плану Споразума о неширењу нуклаерног оружја из 2010. године", подсетио је Лавров.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер