четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сепаратистички покрети већ траже примену "косовске формуле"
Хроника

Сепаратистички покрети већ траже примену "косовске формуле"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. август 2010.

Неколико дана после одлуке Међународног суда правде, који је оценио да косовска декларација о проглашењу независности није у супротности са међународним правом, већ се огласило неколико сепаратистичких покрета који траже да се и у њиховим случајевима примени "косовски модел".

Придњестровска Молдавска Република, која је једнострано прогласила независност 1990. године, после одлуке суда у Хагу тражи међународно признање самопрокламоване државе.

Она је, како откривају румунски медији, упутила званични захтев Уједињеним нацијама у коме тражи, позивајући се на саветодавно мишљење МСП, да се призна независност те "државе" унутар Молдавије.

Ниједна земља у свету још није признала Придњестрвску Молдавску Републику, иако је прогласила независност пре две деценије.

Одлука МСП је охрабрила и Каталонце у Шпанији.

"Ја ћу са своје стране учинити све што могу да централна влада у Мадриду призна Косово", изјавио је потпредседник каталонског парламента Љуис Короминас, током разговора са шефом албанске дипломатије Иљиром Метом. Тирана је, са своје стране, обећала отварање конзулата у Барцелони, јавила је аганција АТА.

После одлуке у Хагу, међу првима се огласио лидер мађарских сепаратиста у Румунији Ласло Текеш. Пресуда МСП-а о Косову је показала да Секујској покрајини у Трансилванији, у којој су већинско становништво Мађари, треба дати самосталност.

"То је исто што и Косово", сматра он.

Председник локалне организације опозиционе Социјалдемократске партије у Клужу поднео је кривичну тужбу против Текеша због "антиуставних изјава".

После одлуке МСП реаговао је и председник Абхазије која је прогласила независност од Грузије.

"Мишљење МСП је још једном потврдило право на самоопредељење Абхазије и Јужне Осетије. То ће подстаћи нова признања две од Грузије отцепљене аутономне области", изјавио је председник Сергеј Багапш.

У Нагорно Карабаху, провинцији која се деведесетих година отцепила од Азербејџана, са великим ентузијазмом су дочекали одлуку МСП, пренеле су руске агенције. Грађани, претежно Јермени, надају се да ће им "случај Косова" скратити пут до међународног принања.

Косовски модел је изазвао интересантне дискусије и у Турској, односно на северном Кипру. Док се званичници уздржани, експерти су мишљења да је Косово отворило могућност за међународно признање "државе" коју су 1983. године прогласили кипарски Турци, а признаје је само Анкара.

"Косовско проглашње независности од Србије отворило је нови прозор за међународно признање северног Кипра", сматра стручњак за балканска питања Гезде Килич Јасин из истраживачке групе ТУРКСАМ.

"Постоји сличност (Косова) са кипарским случајем, што Турска може да искористи у будућности", истиче Музафер Ватансевер, из групе УСАК.

Мишљење МСП-а се још проучава, тако да ће многи сепаратистички покрети, којих у свету има више од 90, тек подићи главу, сматрају аналитичари.

"Ово је лоша вест за многе земље које се суочавају са сепаратизмом, односно озбиљна претња њиховом територијалном интегритету", упозорава Едвин Бакер, сарадник холандског Института за међународна истраживања и указује на могућне ломове пре свега у Мјанмару, Ираку, Индији и Сомалији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер