Хроника

Рон Џонсон сa Александром Вучићем: САД не намећу решење, дајмо Вучићу простора да постигне компромис са Приштином; Вучић: Хвала председникуТрампу, што после доста времена неко у САД хоће да чује и став Београда

Штампа
понедељак, 10. септембар 2018.

Председник Србије Александар Вучић је захвалио председнику САД Доналду Трампу, потпредседнику Мајклу Пенсу и сенатору Рону Џонсону на томе што после доста времена неко у САД хоће да чује и став Београда.

Александар Вучић је на конференцији за новинаре након састанка са сенатором Роном Џонсоном рекао да и америчког сенатора тренутно више брину политичка него економска питања.

"Ако би био одржив мир у региону, не би било никаквих проблема за економију у будућности", рекао је Вучић.

На састанку је било речи о даљем унапређењу односа САД и Србије. "У свим друштвеним областима има много простора за унапређење", навео је Вучић.

Председник Србије је захвалио председнику САД Доналду Трампу, потпредседнику Мајклу Пенсу и сенатору Рону Џонсону на томе што после доста времена неко у САД хоће да чује и став Београда.

"Ми немамо увек у свему и по свим питањима исте ставове, иста мишљења, напротив, али данас о свему томе разговарамо и трудимо се да пронађемо заједнике именитеље у свим важним питањима, да превазиђемо тешкоће које су постављале баријере у прошлости између нас, да их превазилазимо и да направимо најбоље односе између Србије и САД", истакао је Вучић.

Истакао је да је упознао сенатора Џонсона и о посети КиМ.

"Упознао сам сенатора и са ситуацијом на КиМ и рекао да би било важно када бисмо имали више помоћи из региона и света, да чују шта се говори, а не да се извлачи из контекса".

 

Вучић: Мислим да нема решења ни без САД, ни без Немачке ни без Русије

Одговарајући на питања новинара о постизању споразума Београда и Приштине, Вучић је рекао:

"Мислим да нема решења ни без САД, ни без Немачке ни без Русије. Било какав споразум је веома тешко, ужасно тешко, готово немогуће постићи, али треба да дамо све од себе. Ако би се тако нешто којим случајем догодило онда би било веома важно да све велике силе то подрже. Мислим да велике силе пре свега треба да подстакну разговоре".

Он је нагласио да је Русија "увек била на нашој страни".

"Русија је досад увек била на нашој страни, на страни међународног права, исто као што су САД и Немачка мислиле да су на страни међународног права када је реч о признању косова. Зато нам је и потребно решење којим ћемо и једни и други бити подједнако незадовољни или бар мало задовољни", закључио је Вучић.

"Видим да и амбасада САД, па чак и господин Џонсон, су боље упознати са садржајем мог говора него они који би требало, они који су морали да слушају или бар прочитају то што сам говорио", рекао је Вучић.

Указао је да би било важно када бисмо имали више помоћи и подршке и из региона и из Европе и из света.

Џонсон: САД не намећу решење, дајмо Вучићу простора да постигне компромис са Приштином

Амерички сенатор Рон Џонсон рекао је да САД не желе да намећу решење косовског питања, већ да желе да подрже председника Александра Вучића и да му дају простора да постигне компромис са Приштином.

Џонсон је на заједничкој конференцији за новинаре са председником Вучићем подсетио да је недавно обележено 100 година од када се српска застава вијорила на Белој кући, и указао да је срећна случајност што се тај јубилеј обележава у исто време када постоје нада и могућност за продубљивање односа Србије и САД, и за постизање решења косовског проблема и стабилизацију не само Србије, већ и читавог Балкана.

Џонсон је додао да сви у Вашингтону – и председник Доналд Трамп, и потпредседник Мајк Пенс, државни секретар Мајк Помпео и помоћник државног секретара Вес Мичел – схватају колико је важно решити проблем Косова.

“САД не желе да наметну решење, желимо да подржимо председника Вучића, да му дамо простора да постигне компримисно решење. Имате храброг лидера, лидера који жели најбоље за српски народ. Он ће показати храброст и бити храбар да реши овај проблем. Даћу све од себе да вам дам подршку, да дам подршку људима на у Србији и на Косову који се боре за мир и стабилност”, поручио је Џонсон.

Вучић: Фалсификовали су мој говор о Милошевићу

Председник Вучић захвалио је Џонсону што је од првог сусрета, како је рекао, желео да чује и саслуша српску страну.

“Увек је желео и залагао се за очување мира и стабилности на Балкану, што је политика Србије, залагао се да својим ауторитетом, знањем и присуством помогне стварању окружења које би нас довело до компромисног решавања проблема између Срба и Албанаца, између Београда и Приштине”, навео је Вучић.

Поновио је да ће бити веома тешко постићи споразум са Приштином, али даје важно да велике силе подрже дијалог како би се дошло до решења којим би обе стране биле подједнако незадовољне ими макар помало задовољне.

Вучић је казао и да су сенатор Џонсон и амбасада САД боље упознати са његовим јучерашњим говором у Косовској Митровици, док су други извлачили из контекста оно што им одговара.

“Фалисификовали су оно што сам рекао о Милошевићу. Зато ћу поновити – он је имао највећу подршку, био је велики лидер, али резултати његове владавине за Србију били су веома лоши. Тај други део многи су испустили (…) Нама је важно да више не гајемо култ гробова, већ култ живих, не култ прошлости, већ будућности”, поручио је председник Србије.

Разлоге за то види у томе што ће Србија, како је рекао, за три године по претећи многе земље у региону.

Вучић је рекао и да Београд и Вашингтон немају исте ставове по свим питањима, али да разговарају и да желе да пронађу заједничке именитеље у свим важним питањима, превазилазе их и побољшају односе. Додао је и да би било јако значајно да председник Трамп посети Србију, те да се нада да ће наћи времена за то. 

"Људе који би заиста хтели да чују шта неко стварно говори, а не да извлаче из контекста оно што им одговара, зарад својих политика које и нису баш показале нарочити успех", додао је Вучић.

Амерички републикански сенатор и председавајући Одбора за унутрашњу безбедност Рон Џонсон долази данас у дводневну посету Србији у оквиру посете региону.

Џонсон ће у Београду разговарати с председником Србије Александром Вучићем и са премијерком Аном Брнабић.  

Ивица Дачић разговарао са сенатором Џонсоном

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић разговарао је данас са сенатором Роном Џонсоном, који борави у посети Београду, у оквиру своје регионалне турнеје. 

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изразио је задовољство због успешне прославе стогодишњице од када је, у знак савезништва са нашом земљом, подигнута српска застава на Белој кући. Указао је да би и у будућности требало да се ослонимо на бројне тачке које повезују наше две земље и народа.

Сенатор Џонсон указао је да САД желе да подрже нашу земљу у њеним напорима у погледу нормализације регионалних прилика, јер ће то допринети просперитету читавог Западног Балкана.

САД се залаже за стабилан мир у региону

Џонсон је јуче у Приштини изјавио да његова земља подржава све напоре за стабилан мир у региону. Џонсон је у протеклих годину дана више пута боравио у региону. У фебруару ове године посетио је Приштину и Београд где је председник Србије Александар Вучић тражио од њега да "замоли косовске Албанце да буду спремни на флексибилна решења која ће омогућити компромис".  

Амерички сенатор, који је и члан Одбора за спољну политику, тада је рекао да сви у региону морају да гледају у будућност, да су стрпљење и флексибилност од суштинског значаја и да било какав договор Београда и Приштине мора бити праведан за обе стране.  

Радио Глас Америке (ВОА) пренео је раније да је Рон Џонсон близак председнику САД Доналду Трампу и да се очекује да ће помоћи у новој фази дијалога Београда и Приштине.

Сенатор изнео став САД о "косовском проблему"

Амерички сенатор Рон Џонсон, који ће боравити у Београду, оценио је да постизање решења за косовски проблем није лако. Он је додао да оно мора да се тражи са обе стране. Џонсон је за "Глас Америке" додао да САД желе да дају простор Београду и Приштини да решење нађу у Бриселу.

"Једном када постигнете неки договор, размотрићемо да ли постоји било каква забринутост, али сада желимо да дамо простор Косову и Србији да под окриљем ЕУ, нађу решење. Понаваљам, то неће бити лако, али верујем да постоји искрена жеља да се пронађе решење", рекао је Џонсон.

Џонсон је поновио да САД снажно подржавају проналажење решења за косовски проблем.

"Глас Америке" пише да се преговори Косова и Србије о будућности њихових односа одвијају у светлу идеја о разграничењу, размени територија или "корекције граница".

Дебате су подстакле реакције у обе земље, али и поделе на међународној сцени на оне који би прихватили такво решење ако се стране слажу и оне које се противе таквим идејама због последица које би такво решење могло имати на регион Западног Балкана али и шире, наводи Глас Америке и додаје да је Џонсон оценио да су такве забринутости легитимне.

У интервјуу за Глас Америке сенатор Џонсон говорио је и о руском утицају на Балкану и референдуму о новом имену Македоније.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]